Tarih öğretiminde 'toplumsal yaşayışın düzenlenmesi' ünitesinin işlenişinde çoklu zeka kuramı (11. sınıf)
The multiple intelligence theory in the working of the unit (called 'reorganization of communal life style') in the history teaching (11th year)
  1. Tez No: 159012
  2. Yazar: TUĞBA BELENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, tarih öğretiminde çoklu zeka kuramının etkisini incelemek üzere yapılmıştır. Ön test - son test karşılaştırmalı deneysel yöntemin uygulandığı araştırma, 1 1. sınıfta okuyan 40 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen basan testi aracılığı ile toplanmıştır. Elde edilen verilere SPSS paket programından yararlanarak“ANCO VA”ve“t testi”yapılmıştır. Elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. Tarih dersinde T.C. inkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi“Toplumsal Yaşayışın Düzenlenmesi”ünitesini çoklu zeka kuramına dayalı olarak öğrenen deney grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanlan arasında hiçbir fark bulunamamıştır. Bu karşılaştırmadan çıkan sonuca göre, çoklu zeka kuramının uygulandığı sınıftaki öğrencilerin akademik başanlarında başlangıca göre hiçbir ilerleme olmamışta, yani kuram öğrencilerin öğrenmelerine olumlu bir katkı yapmamıştır. 2. Tarih dersinde T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi“Toplumsal Yaşayışın Düzenlenmesi”ünitesinde çoklu zeka kuramı ile öğretim yapılan deney grubu öğrencileri ile kendi yöntemleri ile dersi dinleyen kontrol grubu öğrencilerinin son test puanlan arasında kontrol grubunun lehine anlamlı bir fark vardır. Bu karşılaştırmadan çıkan sonuca göre, bireysel farklılıklan dikkate alan çoklu zeka kuramına dayalı öğretim etkinliklerinin kullanılması, geleneksel öğretim yöntemlerine göre“Toplumsal Yaşayışın Düzenlenmesi”ünitesinde konuların öğrenilmesine olumlu bir katkı sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study has been carried out in order to examine the effect of multiple intelligences on the students' performance in history teaching. The study which the experimental method of pretest - posttest comparison is performed has been carried out on 40 students in eleventh grade. The data has been obtained by using the performance test developed by the researcher. The“t test”and ANCOVA have been applied on the obtained data by taking the advantage of the SPSS package program. Result can be summarized in the following manner: 1. It has been discovered that there isn't a meaningful difference between students' pretest - posttest scores which was taught proper for the multiple intelligences theory. As a result of this comparison, there isn't progress in students' academic successes which was taught proper for the multiple intelligences. Namely, multiple intelligences theory wasn't participate in students' learnings. 2. It has been discovered that there is a meaningful difference between the performance levels of the control group, who was taught proper for the traditional method and the experimental group who was taught proper for the multiple intelligence, in favor of the control group which has been determined in the History class section“Reorganization of Communal Life Style”. As a result of this comparison, it was understood that multiple intelligences classroom, which takes into consideration students' individual differences wasn't more successful than the traditional method in respect of the academic successes of the students'.