İlköğretim 6. sınıf matematik dersinde aktif öğrenme teknikleri ile anlatılan ölçüler ünitesinin öğrenci başarısına etkisi
The effects of active learning instruction of the unit measurements on primary school grade students
  1. Tez No: 159013
  2. Yazar: ORHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İlköğretim ö.sınıf matematik dersinde aktif öğrenme yöntemi ile anlatılan ölçüler ünitesinin öğrenci başarısına etkisi incelenmiştir. Araştırma; 2004-2005 öğretim yılında Ankara iline bağlı Nallıhan ilçesinde Sakarya İlköğretim Okulu ve Sanyar İlköğretim Okulu 6. sınıfta okuyan öğrenciler arasından seçilen 40 denekle yürütülmüştür. Araştırmada biri deney, diğeri kontrol grubu olmak üzere iki gruptan oluşan ön-test ve son-test tezini kullanılmıştır. Araştırmada öğrenci basanlarım ölçmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“yetenek”ve“basan”testleri kullanılmıştır. Araştırma için hazırlanan etkinlikler, deney grubu olan Sakarya ilköğretim Okulu ö.sınıfta uygulanmıştır. Kontrol grubu ise Sanyar İlköğretim okuludur. Çalışmalar haftada 4 saat üzerinden 4 hafta boyunca sürdürülmüştür. Araştırma süresince 25 etkinlik yapılmıştır. Araştırmada, deneysel işlemden elde edilen verilerin analizinde bağımsız gruplar için kullanılan t-testi uygulanmıştır. Araştırma bulgulan, 6. sınıf matematik dersinde Aktif Öğrenme Yönteminin uygulandığı kontrol grubu arasında bilgi, kavrama, uygulama düzeyleri açısından anlamlı bir farklılığın olmadığım ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the effects of measures chapter; which is taught with active learning techniques in Mathematics course, on student success have been studied. Research was conducted with 40 sixth grade students selected from Sakarya and Sariyar Elementary Schools in Nallihan, Ankara in 2004-2005 academic year. Pre-test and Post-test models were utilized in the research. Each model consisted of two groups, i.e., Experimental Group and Control Group. In order to evaluate the student success,“ability”and“success”tests prepared by the researcher were utilized in the research. The activities prepared for the research were applied to the Sakarya Elementary School sixth grade students who constituted the experimental group. The studies were lasted four weeks for four hours per week. A total of 25 activities were carried out throughout the research. Traditional teaching method was utilized in Sariyar Primary School students who constituted the control group. The“t-test”, which is used for the independent groups in the analysis of experimental data, was applied in research. Research findings showed that, there were not any significant differences between the experiment group, to whom measures chapter in mathematics was taught with active learning techniques and the control group, to whom traditional teaching method was applied, by means of knowledge, understanding, and application levels. 11