Sosyal bilgiler öğretiminde sınıf öğretmenlerinin öğretim yöntemleri ile ilgili bilgi ve becerilerini uygulama durumları
Knowledge and skills application of classroom teachers regarding teaching methods in social seciences education
- Tez No: 159016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, geçmişte ya da halen var olan bir durumu varolduğu şekliyle betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımıdır. Araştırma, sınıf öğretmelerinin Sosyal Bilgiler öğretimi sırasında uyguladıkları öğretim yöntemlerim öğretmenlerin görüşlerine başvurarak ortaya çıkarma amacını taşımaktadır. Araştırma, beş bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sosyal Bilgilere değinilmiş ve Sosyal Bilgiler öğretimi sırasında kullanılan öğretim yöntemleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın problem cümlesi, alt problemleri, amacı, önemi, varsayımları, kapsam ve sınırlılıkları ile araştırmada yer alan tanımlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın modeli, araştırmanın evreni, örneklemi, veri toplama aracının geliştirilmesi, verilerin toplanması ve verilerin analizi ile ilgili konular bulunmaktadır. Dördüncü bölümde, ilköğretim okullarında görevli Sosyal Bilgiler dersini yürüten sımf öğretmenlerin ankette yer alan sorulara vermiş oldukları cevaplardan elde edilen bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir. Beşinci bölümde, araştırmadan elde edilen sonuçlara ve bu sonuçlar ışığında sunulan önerilere yer verilmiştir. Ekler kısmında da araştırma için alınan izin belgelerine ve araştırma sırasında ilköğretim okullarında görevli sımf öğretmenleri için hazırlanıp uygulanan anketin bir örneğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, descriptive research method has been used. This method has a research approach that aims to describe a past or present state in the way that it exists. Objective of the study is to reveal teaching methods class teachers have applied during Social Studies education by referring to teachers' views. The study consists of five sections. In the first section, Social Studies has been mentioned and explanatory information about teaching methods used during Social Studies education has been given. In the second section, problem statement of the research, sub-problems, purpose, significance, assumptions, scope and limitations of the research as well as definitions used in the study have been mentioned. In the third section, there are such issues as model and horizon of the research, sampling, improvement of data collection means, collection of data and analysis of data. In the fourth section, findings and interpretation obtained from the answers given to the questionaire by class teachers who conduct Social Studies courses in primary schools have been covered. In the fifth section, results of the research and suggestions given in the light of these results have been covered. Approval certificates for conducting research and a sample of the questionnaire prepared for class teachers working in primary schools and applied during the research have been included in appendix part.