Tarih öğretiminde biyografi kullanımı
Using biograph in teaching history
- Tez No: 159028
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
u ÖZET Alan araştırması niteliği taşıyan bu araştırma; Giriş, ilgili yayın ve Araştırmalar, Yöntem ve Bulgular, Sonuç ve Öneriler olmak üzere dört ana bölümden oluşmuştur. Lise 9.smıf Tarih dersi konularının işlenmesinde Biyografiye dayalı tarih öğretimi ile düz anlatım yönteminin öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisini ölçmenin amaçlandığı bu araştırmada, biyografiye dayalı tarih öğretimi yöntemi lise tarih dersi konularının öğretilmesinde düz anlatım yöntemine göre; Toplam öğrenci erişlerinde daha başarılımıdır? Araştırmada bu soruya cevap bulabilmek için önce yurtiçi ve yurtdışı da ilgili yayın ve araştırmalar taranmıştır. Elde edilen bulgular ışığında Lise 9.sınıf Tarih ders kitabından bir ünite seçilmiş, bu üniteye göre bir test geliştirilmiştir, ilgili test önce ön test olarak oluşturulan deney gruplarına verilmiştir. M.E.B Tarih dersi programına uygun olarak 9.sınıflarda, bu ünitede Biyografiye dayalı tarih öğretimi yöntemi ve düz anlatım yöntemine göre uygulama yapıldıktan sonra bu sınıflara son test verilmiştir. Bu çalışma, Ankara ili Kalaba Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi 9/A (36), 9/B (37), 9/C (38), 9/D (38) olmak üzere 149 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Yapılan istatistiksel işlemler uygulanan ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda tarih öğretiminde biyografi kullanımına dayalı tarih öğretimi yönteminin Lise 9. sınıf Tarih dersi konularında; toplam öğrenci erişlerinde daha başarılı oluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This research, as a (field) research, consists of four main unit like introduction, related publications and researches, method and findings, conclusion and recommendations. In this study, the aim is to consider the effect of the success of the students on teaching history based on biography and ordinary teaching method at the history lessons on the ninth grade in the high school. Are the total students more successful in the method of teaching history based on biography compared to the ordinary teaching method? In order to give an answer to this question, the publications and researches had been reviewed in Turkey and abroad. On the light of gained information, a unit at the ninth grade history lesson had been selected and developed a test according to this unit. This test had firstly been given to the test groups selected as a (pretest) group. After having applied teaching history based on biography and ordinary teaching method at the history lessons on the ninth grade, the (final-test) was given to this classes. This study had been done on 149 students in 9/A (36), 9/B (37), 9/C(38) and 9/D (38) at Kalaba Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi in Ankara. Statistical processes had shown that the applied scale was reliable. At the end of the research, the method of teaching history based on biography in teaching history on the ninth grades in the high school is more successful