Amasya Müzesindeki Osmanlı devri kitabeli bakır eserler
- Tez No: 159031
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖRCÜN BARIŞTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
201 ÖZET Bu Tezde; Amasya Müze Müdürlüğündeki Osmanlı Dönemine ait (15- 19. yy.) kitabeli bakır eserler form, teknik ve süsleme yönleriyle ele alınarak çalışılmıştır. Çalışmanın katalog kısmında toplam (58) adet örneğin gözlem fişlerine yer verilmiş ve bu bilgilerden hareketle bir değerlendirmeye gidilmiştir. Koleksiyonda yer alan toplam (58) adet bakır eserin dövme tekniği ile yapılmış oldukları, birleştirme aşamasında kaynak, kenet, lehim ve perçin tekniklerinin kullanılmış olduğu, ayrıca süslemede ise çökertme, kazıma ve yaldızlama tekniklerinin uygulandığı görülmüştür. Süsleme programı içerisinde bitkisel, geometrik, figürlü, nesneli ve yazı süslemeye yer verilmiş olduğu gözlemlenmiştir. Bu süslemeler içerisinde bitkisel süslemeye yoğun bir şekilde yer verildiği ayrıca süslemeler içerisinde sembolik anlam ifade eden motiflerin kullanılmış olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışmasında ; daha önce yapılmış olan akademik nitelikli çalışmalarda olmayan veya yeteri kadar olmayan ayrıntılı tablolara yer verilmiş ve ayrıca Osmanlı bakırcılık terminolojisi hakkında küçük bir de sözlük oluşturulmuştur. Mevcut çalışma bu yönleriyle Osmanlı bakırcılık sanatı çalışmalarında bir ilki gerçekleştirmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
202 SUMMARY In this thesis, inscriptioned copper Works, which is belonged the part of 15 - 19 c. of Otoman Empire is accepted by form, technic and ornamental art. In catalog part of the thesis (58) sauples have taken part and according to them the value has done. Total (58) parts of copper work which take place in the collection, made by hammering technique, joint by welding (kenet) clamping (lehim) soldering techniques and for adorning it is used çökertme, kazıma, repoussâ and yaldızlama (gilging). It has been doserved that adorn at consisted of vegetal adorn, geometrical adorn, figurative adorn, abjectal adorn and writing adorn. Vegetal adorn has taken part intensively. In this thesis work, detailed data which hasn't been used up till now for any Works is accupied, in addition it has been completed a dictionary is about coppering. This work the ways underlined up, is the first one on the Ottoman coppering art.