Enflasyon hedeflemesinde finansal piyasaların rolü ve tahmini enflasyon ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişkin analizi
  1. Tez No: 159032
  2. Yazar: CAHİT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUNDA TELATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Dünyada yüksek enflasyonun hüküm sürmeye başladığı 1970'li yıllarda, ülkeler bazı istikrar programlarıyla çözümler aramışlardır. Bu bağlamda, para politikalarının önemi ve etkinliği ön plana çıkmış, uzun vadede para politikasının temel amacının fiyat istikrarı olması gerektiği üzerinde geniş bir fikir birliğine varılmıştır. Para politikalarının başarısında, para otoritesinin zaman tutarsızlığından kaynaklanan enflasyonist eğilimler sorununu çözmeye çalışması önemli rol oynamaktadır. Çözüm yollarından birisi olan enflasyon hedeflemesi yaklaşımında, para politikasının birincil amacının düşük ve istikrarlı bir enflasyon oranına ulaşılması ve bunun sürdürmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, para politikası amaç ve araçları seçimini ekonomik değerlendirmeleri çerçevesinde yapabilabilen bağımsız bir merkez bankası, uygulama açısından önem taşımaktadır. Aynı zamanda, bağımsız merkez bankası tarafından uygulanan enflasyon hedeflemesi modelinin başarıya ulaşmasında finansal piyasaların yapısı kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmada, öncelikle enflasyon olgusu literatürdeki teorik temelleriyle incelenmiş, maliyetleri ortaya konduktan sonra, çözüm yollarından enflasyon hedeflemesi modeli detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'de enflasyon hedeflemesi modeli uygulanbilirliği ve uygulamada finansal piyasaların üstleneceği rolün belirlenmesidir. Ayrıca, enflasyon ile hisse senedi getirilen arasındaki ilişki analiz edilerek, hisse senetlerinin ne kadar yatırımcısını enflasyondan koruduğu araştırılmıştır. 240
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the collapse of Bretton Woods System in 1970's, inflation became one of the most important issues in the economic literature. In this respect, according the wide consensus of economists, monetary policy should be geared towards its outright elimination. The main objective of monetary policy is to provide price stability in the long run by money autorities. Turkey carried out financial liberalization process by implimenting new form of fiscal and monetary policies. After the financial liberalization, foreign capital inflowed that was hard to be supported by the economy heightened the instability in the financial structures and caused an economic condition which was rather sliding and full of volatility, a structurally weak and relatively small financial sector and persistent inflation. In order to pursuit the inflation, monetary autorities have created new alternative monetary policy strategies. Inflationary targeting was introduced in beginning of 1990's which is characterized by the announcement of official inflastion rate at spesific time horizon and by explicit acknowledge that; low and stable inflation is the outstanding goal of monetary policy. The important feature of this policy is to increase communication with the public concerning the plans and objectives of the monetary politicymakers and raise accountability of the central bank for carrying out the objectives. Due to achieve the inflation targeting policy, some preconditions are required such as well developed and stable financial markets. The main goal of the thesis is to determine the applicability of the inflation targeting and figure out the role of financial markets by analizing the period of 1990:4-2003:4 data of inflation rates, interest rates, stock returns and growth rates. The evidends of emprical study state that inflation targeting policy can be applied after covering some preconditions, especially financial markets stability and deepenning. 241