Şehirleşme ve suç ilişkisi (Ankara araştırması)
  1. Tez No: 159036
  2. Yazar: SERDAR UTKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Şehirleşme bir değişim sürecidir. Her değişimde olduğu gibi bu süreçte de bir takım sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır, özellikle sanayileşme ve ekonomik gelişme ile desteklenmeyen çarpık şehirleşmede daha fazla ve karmaşık sorunlarla karşılaşılmaktadır. Gelişmekte olan Türkiye'de de şehirleşme sanayileşmeye değil, daha çok göçlere dayandığından şehirleşen bölgelerde önemli sorunlar ortaya çıkmıştır. Yoğun göç hareketleriyle nüfusu aşırı artan şehirlerde, işsizlik, gecekondulaşma ve kentsel hizmetlerin yeterli seviyede karşılanamaması gibi sorunlar ortaya çıkmıştır. Şehirleşme ile birlikte ortaya çıkan bu sorunlar, şehirlerde suçların da artmasında önemli rol oynamaktadır. Şehirlerdeki sosyal yapı, insanlarda zengin olma, rahat bir hayat sürme gibi duyguları kamçılayarak insanların beklentilerini artırmaktadır. Ancak ekonomik durumu iyi olmayan insanların bunlara sahip olması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bazıları bu beklentilerine ulaşabilmek için yasal olmayan yollara başvurmakta ve suç işlemektedirler. Diğer yandan şehirlerin; aşırı kalabalık olması, farklı kültürdeki insanların bir arada bulunması, sosyal ilişkilerin azalması, sosyal kontrol unsurlarının etkilerinin zayıflaması, gürültülü ve stresli hayatının insanları olumsuz yönde etkilemesi buraları suç işlemeye uygun ortamlar haline getirmektedir. Suç işleme fırsatlarının fazla ve yakalanma riskinin ise daha az olması suçluların eylemleri için şehirleri seçmelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle özellikle hırsızlık ve yankesicilik gibi mala yönelik suçlar şehirlerde çok fazla işlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Urbanization is a changing process. Like in e very change, in this process, arising out of some problems is inevitable. Especially in crooked city planning, that is not supported with industrialization and economical development, it has been met with many and complex problems. As urbanization in Turkey, which is under development, is based not on industrialization, but on migration, significant problems come out in urbanized regions. In cities, of which population increased excessively due to dense migration movements, problems such as unemployment, unauthorized housing settlement and being unable to meet city services in sufficient level have arisen. These problems that, come out together with urbanization, play an important role in increasing offenses in cities. The social structure in cities stimulates the sensations like being rich, maintaining a comfortable life in human beings, and increases their expectations. However it is not possible for people whose economical situation is not good, to have these. For this reason some of them apply to illegal ways to reach their expectations and commit offense. On the other hand, excessive crowd of cities, people, in different cultures being together, decrease in social relationships, weakening the effects of social control elements, negative effect of noisy and stressful life on people, bring them suitable media for committing crime. As the opportunity of committing offense is more and the risk of being arrested is less, this causes sinners chose cities for their activities. For this reason the crimes directed to goods such as especially theft and pick pocketing are committed much more in cities.