Amerika'nın 11 Eylül sonrası Irak politikası
- Tez No: 159043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu tez, 11 Eylül 2001 'de Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezine yapılan terörist saldırılardan sonra Amerika Birleşik Devletlerinin Irak politikasını ele almıştır. Tez, terörist saldırılardan sonra Amerika politikalarında değişiklikler olup olmadığını bulmaya çalışır. Bu çalışmaya göre, George W. Bush Amerika'da iktidar olduğunda Irak'ı işgal etmek politik öncelikleri arasında değildi. Fakat El Kaide'nin saldırılarından sonra, Yeni Muhafazakarların Irak'ı ABD politikalarıyla uyumlu bir ülkeye dönüştürme düşüncelerinin de etkisiyle Bush yönetiminin önceliklerinin değiştiği belirtilir. Yeni Muhafazakarların görüşüne göre dünya iyiler ve kötülerden oluşmuştur. Bu düşünme şekli kabul edildiğinde Bush'un Irak'a kuvvet kullanma politikası meşruiyet kazanmış olmaktadır. Afganistan'ın işgalinden sonra Irak ikinci adresti ve bu işgali meşru hale gelebilmesi için bazı gerekçelerin ortaya konması gerekmekteydi. Bu gerekçeler iki yıldır kanıtlanamasa da Irak Amerika tarafından 2003 Martında işgal edildi. Bu tez Irak'ın işgalinde Amerika'nın farklı amaçlan olduğunu iddia etmektedir. Bunlardan ilki, Arap bölgesinde psikolojik olarak kaybettiği üstünlüğü geri almaktır. Bir başka deyişle Arap halkında oluşan ABD'nin saldırılara karşı pasif kaldığı izleniminin yıkılması gerekmekteydi. ABD'nin diğer amacı bölgede kendine karşı olan devletlere karşı stratejik mevzi kazanmaktır. Bir başka amacı ise bölgeye demokrasiyi getirmektir ve bunun için de Irak'ı laboratuar alanı olarak seçilmiştir. Bu konular detaylı bir şekilde incelendikten sonra tezde, 1 Mart tezkeresi olarak bilinen Amerika'nın Türkiye topraklarını Irak operasyonu için kullanmasına izin vermeyen TBMM kararının ABD-Türkiye ilişkilerine etkisi incelenmiştir. Son olarak da Irak'ın işgalinden sonra ABD'nin ne gibi hataları olduğu irdelenmiştir. Sonuç olarak, 11 Eylül'ün ABD tarafından küçük ölçekte Orta Doğu'da büyük ölçekte ise dünyada hegemonyasını sürdürmesi ve tazelemesi için bir manivela olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines United States of America's policy concerning Iraq, after September 1 1, 2001 terrorist attacks to World Trade Center and Pentagon. The thesis tries to find out what differences happened after the terrorist attacks. According to this study, when George W. Bush came into power in The United States, his political priorities were not about occupying Iraq. But after Ai Qaeda's attacks, thanks to Neo-Conservatives' thoughts about transforming Iraq into a country which compromises with US policies, Bush administration's political ideas have changed. Neo conservatives' political approach claims that the world consists of good and bad states. When this way of thinking is accepted, Bush's aggression against Iraq becomes legitimate. After occupying Afghanistan, Iraq was the second address and there had to be some justifications to occupy Iraq. Although all these justification have not been proved for two years, Iraq was occupied by USA in March 2003. The thesis brought up that USA had different reasons by occupying Iraq. According to US, one of them was having a psychological superiority against Arab region, second was having a strategic position in the region, third one was having a ideological existence in the region. This thesis also examines Turkish-American relations in the light of 1st March 2003 permit concerning using Turkish forces and land in the Iraq operation. According to the thesis, America used September 11 terrorist attacks as a way of rebuilding her hegemony in the Middle East. And this policy is a part of about rebuilding hegemony in the world.