George W. Bush ve Barack Obama dönemi Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak politikasının karşılaştırması
Comparison of Iraq policy of the United States of America in the George Bush and Barack Obama period
  1. Tez No: 708428
  2. Yazar: GÜLDAL KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 11 Eylül 2001'de düzenlenen terör saldırıları sonrası uygulanan Irak politikasını iki Başkan (George W. Bush ve Barack Obama) dönemiyle karşılaştırmaktır. ABD eski Başkanı George W. Bush'un Doktrini ile birlikte“önleyici savaş”düşüncesinin Irak'taki etkileri ve Barack Obama'nın yumuşak gücü öne çıkarandüşünce yapısının ABD'nin Irak politikasını nasıl değiştirdiğinin, iki başkanın söylemleri üzerinden karşılaştırmalı tarihsel analizin yapılması hedeflenmektedir. Çalışma, nitel araştırma yöntemi esas alınarak hazırlanmıştır. Varılan sonuç küresel teröre karşı savaş ilan eden ABD'ninişgal ettiği bir ülkede mezhep çatışmalarının olacağını öngöremeyip bölge topografyasının olumsuz etkilenmesine neden olduğudur. Bush'tan sonra göreve gelen Barack Obama ise Irak'tan ABD askerlerini çekerken gereken önlemi almamış ve IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) terör örgütünün Irak'ta yuvalanmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare the Iraqi policy implemented after the terrorist attacks in the United States of America on September 11, 2001, with the terms of the two Presidents (George W. Bush and Barack Obama).It is aimed to make a comparative historical analysis of the effects of George Bush's“preventive war”idea in Iraq and how the mindset of Barack Obama, which emphasizes soft power, changed the US 'Iraq policy, through the discourses of the two presidents. The study was prepared on the basis of qualitative research method.The conclusion is that the USA, which declared war against global terrorism, cannot foresee that there will be sectarian conflicts in a country occupied and causes the topography of the region to be negatively affected. Barack Obama, who took office after Bush, did not take necessary precautions while withdrawing US troops from Iraq and caused the ISIS terrorist organization to nest in Iraq.