Son dönem Musul tarihi
  1. Tez No: 159046
  2. Yazar: AHMET ERCİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
202“ÖZET Güncel bir konu olan ve her zaman için güncelliğini korumaya aday olan, ”Son Dönem Musul Tarihi" adlı çalışmamızı yaparken, özellikle ilk elden kaynaklardan ve bu konuda İngiliz kaynaklarından faydalanarak çalışmalar yapmış olan yazarların eserlerinden faydalandık. Çalışmamızın giriş kısmında Musul'un coğrafi, idari ve ekonomik yapısı hakkında bilgi verdik. Özellikle nüfus bilgileri ve geçim şekli konusunda bilgi vererek, Musul'a ilk Türkler'in gelişi ve bu bölgenin bir Türk yurdu haline gelmesi hakkında açıklamalar yaptık. Birinci bölümde ise Musul'un stratejik, ekonomik ve siyasi önemi üzerinde durduk. Yabancı devletlerin bölge ile ilgilenme nedenleri hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde, Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na girmesi ve Irak cephesi hakkında bilgi vererek, Musul'un nasıl elimizden çıktığına değindik. Üçüncü bölümde, özellikle Birinci Dünya Savaşı sonunda meydana gelen gelişmeler üzerinde durduk. Ayrıca Misâk-ı Millî kararlarına göre Musul'un durumu ve Mustafa Kemal Paşa'nın Musul konusundaki hassasiyetinden bahsettik. Bununla birlikte 1920 isyanından ve Revanduz Harekatı'ndan bahsettik. Dördüncü bölümde Musul konusunda Lozan'da meydana gelen gelişmeler ve bu gelişmelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde meydana getirmiş olduğu tartışmalar hakkında bilgi vermeyi uygun gördük. Beşinci bölümde, Lozan konferansı'nın sonunda meydana gelen gelişmelerden söz ettik. Haliç konferansı'na, Musul Meselesi'nin Milletler cemiyeti'ne götürülmesine, Milletler Cemiyeti'nin kararına, Türkiye'nin bu karara tepkisine, Ankara Anlaşması'nın imzalanarak Musul'un elimizden çıkmasına ve şeyh Sait İsyanı'nın Musul Meselesi'ne etkilerine değindik.203 Altıncı ve son bölümde ise, Türkiye'den ayrıldıktan sonra Musul'un ve burada yaşayan Türkler'in genel durumundan bahsederek, en son Birinci ve ikinci Körfez savaşı'na ve bu olayların Türkler üzerindeki etkilerine değindik.
Özet (Çeviri)
204 SUMMARY The subjects of“Last term Musul's history”is very popular, now a days as before and it will be very popular and important every time. As we were working on this subject, especialy we used main source boks which were written by writter who use first hand boks. In the enterence of our studying we give information about the population, economical, geographical and administratival structures of Musul. Especialy, we told about how comming Turkish people to this region and we expressed, how was this region done a Turkhish homeland. In the first part, we stay on importance of strategial, economical and political structures of Musul. In the second part, we give information about how otoman state joined to first world war and Irak front. Also we touched on how we lost Musul. In the third part, we told about the improvements which were happened after first world war. Moreover, according to Misâk-ı Millî decisions we told about Musul's state and Mustafa Kemal's sensitivitiy for this subject. In addition we talked about 1920's uprisingand Revanduz operation. In the fourth part, we approved to give information about the conversations in Great National Assembly of Turkey because of improvements which came into existence about Musul, in Lozan. In the fifth part, we told about the events whichhappened in the last of International Lozan Conference. We told about the effects of Şeyh Sait uprising on the Musul's problem, Haliç Konference, taking the Musul problem in todecision, the reacting of Turkey to this decisionand by singing Ankara agreement, how we lost Musul.205 İn the sixth and the last part, after leaving from Turkey we told in general about the conditions of Turkhish people who live in Musul, so in the last, first and second. Körfez(Gulf) Wars and the effects of this events on Turkish people who live in Musul.