Kırgızistan'da kamu yönetimi reformu
- Tez No: 159045
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET KIRGIZİSTAN'DA İDARİ YAPILANMA Gülnara, Rahimova Yüksek Lisans, Kamu Yönetimi Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Kemal GÖRMEZ ay2005, 124 sayfa 31 Ağustos 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte bağımsız, bir devlet olarak kurulan Kırgızistan Cumhuriyeti'nde, geleneksel- merkeziyetçi Sovyet tipi yönetimin devam etmesi bir sorun kaynağıdır. Bu sorunlar arasında idari yapılanmanın gerçek anlamda özerk, güçlü ve demokratik olmaması, devletin taşra yönetim ve yerel yönetim birimleri arasında görev bölüşümü sorunu, yerel topluluklara istenen düzeyde kaliteli, hızlı ve ekonomi ölçülerine uygun hizmet verilmemesi, bölgedeki yerel problemleri çözememiş olması sayılabilir. Bağımsızlığı kazanıldıktan sonra Kırgızistan Cumhuriyeti devletin yapısında önemli değişiklikler oluşturmuştur. Devletin yapısındaki bu değişikler kamu yönetiminin önemini daha çok ortaya çıkarmıştır. Kırgızistan Cumhuriyeti'nde devlet yönetimi ve yerel yönetimin yetki ve sorumluluk alanları henüz ayrışmamıştır. Sekiz ana başlıktan oluşan Anayasa'nın 7. maddesi yerel yönetimin görev ve yetkileriyle ilgili olup, bu konuda hazırlanan yapılanma çalışmaları dayanağını söz konusu maddeden almaktadır. Yerel yönetimler, yerel hizmetleri yürütme yetkisine ve sorumluluğuna sahip olsa bile, görevlerin yerine getirilmesinde yeterli maddi kaynağın olmaması ve kaliteli personel yetersizliği nedeniyle zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu nedenle bugün ülkemizde, çalışabilecek insan gücünü yetiştirmek için ilave eğitim ve staj faaliyetlerine büyük önem verilmektedir. viiÖzellikle, yerel yönetim görevine en iyi ve yetenekli görevlileri seçmek ve yerleştirmek için, devlet öğrencileri Türkiye ve diğer ülkelere kısa süreli staj ve eğitim görmeleri için göndermektedir. Kırgızistan Cumhuriyeti'nde merkeziyetçi Sovyet tipi yönetimin devam etmesinden dolayı, yerel yönetimler yerel hizmetleri yürütme yetkisine sahip olmamış ve bundan dolayı yetkisinin gerektirdiği sorumluluğu yüklenmemişlerdir. Kırgızistan Cumhuriyeti'nde merkeziyetçi yönetim sisteminin uygulanmasının bir kanıtı da harcamaların ortalama % 20'sinin yerel yönetimlerin, yerel hizmetlerin önemli bir kesiminin üzerinde yürütme yetkisinden yoksun olduğunu açıkça göstermektedir. Kırgızistan Cumhuriyeti'nin tarihi, kültürel Özellikleri ve geçmişi göz önünde tutularak yerleşmelerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme, kendi finansmanını sağlayabilme ve kendi kendini yönetebilirle prensipleri esas alınmıştır. Genel olarak değerlendirme yapıldığında, bugün Kırgızistan Cumhuriyeti'nin yerel yönetimine hakim olan geleneksel - güçlü - merkeziyetçi yapı modernleşmeyle, beklenen ve demokratik yapılanmaları kolaylaştıran, sivil toplum merkezli devlet ve özerk yerel yönetimler ideolojisiyle uyumlu değildir. Geçiş dönemi sürecinin uzun tutulması demokratik - merkeziyetçilik olarak adlandırılan yönetim biçimin sürdürülmesi,“alışkanlığını”yaratabilmek fikrini güçlendirmektedir. Eğer Kırgızistan Cumhuriyeti, kendi maddi ve manevi potansiyeli ile stratejik olarak hazırlanmış kamu yönetim ve onun terkip hissesi olan yerel yönetim reformlarını ciddi yanlışlıklar yapmadan, programlı olarak uygularsa, yönetimde ve hizmette olan temel sorunları gidereceği düşüncesindeyim. viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maintenance of the Soviet type traditional absolutist administration is a problem in the Republic of Kyrgyzstan, which was established as an independent state with the dissolution of the Soviet Union on 31 Ağustos 1991. Among these problems, several ones can be stated: administrative structures are not autonomous, powerful and democratic in the real sense, problem of division of tasks between the center and the provinces in the state, non existence of the rapid, high guality services in the local societies, that are in accordance with economik measures, the problems in the region has been solved. There have been important changes in the state structures in the Republic of Kyrgyzstan after independence. Those changes in the state structure revealed more the importance of public management. The division of powers and responsibilities betwwen the state administration and local administration have not yet realized in the Republic of Kyrgyzstan. The article 7 of the constitution which is composed of 8 main section is related to the powers and responsibilities of the local administration, the prepared restructuring are based on the stated article. Although olcal administrations have the power and responsibility to maintain local services they face problems in performing their tasks due to the lack of adeguate material resources and gualified staff. Hence, today, we pay more importance to education and internship in order to train human resources that can work in our country. The state sends students to Turkey and other countries for short term internship and education, especially, to choose the best and most competent officials for olcal administration duties. As centralist Soviet- style governance still continues in Kyrgyzstan Republic, local administrations could not have the execution authority and for that reason they could not get the responsibility deriving from this authority. Another evidence for implementation of the centralist governance system in IXKyrgyzstan Republic shoes the lack of authority of olcal administrations on local services consisting % 20 of expenses. Considering the history, cultural characteristics and past of Kyrgyzstan Republic, self-sufficiency in meeting their needs, in finance and in governance are taken as guiding principles in settlements. Through an overall evaluation, today, the tradinionalist- strong- centralist structure which is dominant in local administrtion is incompatible with modernization, with modernization, with civil- society based state and autonomius local administration ideolojy facitilitating expecting and dempcratic structures. lam in the poinion that if Kyrgyzstan Republic implements the public administration reform and its main parti i.e. local administration reforms, which has been strategically prepared with Kyrgyzstan Republic's own material and spiritual potential, without serious mistakes and in programmed way, it will solve the main problems in administration and services.