Solunum sistemleri konusunun çoklu zeka kuramına dayalı öğretiminin, 10. sınıf öğrencilerinin derse karşı tutumu, akademik başarısı ve öğretimin kalıcılık düzeyine etkisi
Effect of multiple intelligences based instruction on tenth grade students acedemical achievement, attitude towards biology and permanance of instruction
- Tez No: 159049
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET SOLUNUM SİSTEMLERİ KONUSUNUN ÇOKLU ZEKA KURAMINA DAYALI ÖĞRETİMİNİN, 10. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DERSE KARŞI TUTUMU, AKADEMİK BAŞARISI VE ÖĞRETİMİN KALICILIK DÜZEYİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Serdar KOKSAL GAZI ÜNİVERSİTESİ EGITIM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos-2005 Bu çalışmada amaç; çoklu zeka teorisine dayalı biyoloji öğretiminin, öğrencilerin akademik başarıları, biyolojiye karşı tutumları ve öğretimin kalıcılığı üzerine, klasik yöntemlere oranla ne kadar etkili olduğunu araştırmaktır. Çalışma grubu olarak, 2004-2005 öğretim yılında, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nin lO.sınıf fen bölümünden iki sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerII seçilmiştir. Bu okulun seçiminde, LGS puanlan ve öğretmenlerle yapılan görüşmelerde gözlenen isteklilik dikkate alınmıştır. Sınıf seçiminde ise güz dönemi biyoloji dersi notları ve öğretmenlerin görüşü alınarak elde edilen denklik etkili olmuştur. Deney ve kontrol grubu olarak sınıflar, rastgele belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubunda 25 'er kişi yer almıştır. Çalışma 4 hafta uygulama, 2 hafta ön ve son testlerin uygulanması ve son testin uygulanmasından 2 hafta sonra da kalıcılık testinin uygulanması ile beraber 8 hafta sürmüştür. Deney grubuna,“Solunum sistemleri”konusu, Çoklu Zeka Teorisi (ÇZT) temelli işlenirken, kontrol grubuna geleneksel yöntemle işlenmiştir. Uygulamalar, sınıf öğretmenleri ile beraber yapılmıştır. Verilerin toplanmasında, Çoklu Zeka Envanteri (ÇZE), Solunum Sistemleri Başarı Testi, Biyoloji Tutum Ölçeği, Yapılandırılmış Gözlem Formu ve Araştırma Kontrol Formu Kullanılmıştır. Elde edilen sayısal verilerden başarı, tutum ve öğretimin kalıcılığına yönelik olanlar SPSS'de değerlendirilmiştir. Diğer veriler ise içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede, iki ortalamanın farkına dair hipotez testi olan, bağımsız değişkenler için t-testi ve MANCOVA yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar her iki yöntemde de.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, ÇZT temelli öğretimin, klasik yönteme göre öğrenci başarısına ve öğretimin kalıcılığına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu, tutum açısından anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EFFECT OF MULTIPLE INTELLIGENCES BASED INSTRUCTION ON TENTH GRADE STUDENT'S ACADEMICAL ACHIEVEMENT, ATTITUDE TOWARDS BIOLOGY AND PERMANANCE OF INSTRUCTION (M. Sc. Thesis) Mustafa Serdar KOKSAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES August-2005 The purpose of this study was to investigate the effect of multiple intelligence based biology education upon the academic success of the students, their attitudes towards the course and the permanence of the education compared to the classical approach. The space of the study was the students studying in two different science classes in Atatürk Anatolian High school in 2004 -2005 academic year. The major reasons for choice of this particular school were its High School Entrance (LGS) scores and the willingness of the teachers observed in the mutual dialogues. The classes were selected according to the biology grades and the opinions of the teachers. The classes were arbitrarily chosen as the“control”and“experimental”groups. Both groups were consisted of 25 students.The study took 8 weeks, fourIV weeks for the education, two weeks for the application of the pre- and the final -tests, and two weeks for the application of the permanence test. The experimental groups was taught“ the respiratory systems”based on Multiple Intelligence Theory (MIT) while the control group was educated with the use of the traditional approach. The applications were carried out together with the classroom teachers. The data were collected with Multiple Intelligence Inventory, Respiratory Systems Test, Biology attitude Scale, Constructed Observation Form and Research Control Form. Among the numerical data obtained the ones related to the success, attitude and the permanence of the education were analysed with the use of SPSS program. Other data were evaluated with the content analysis. The statistical evaluations were carried out with t- test and MANCOVA method for the independent variables. The results obtained were evaluated at.05 significance level for both methods. The study revealed that the multiple intelligence based education has a statistically significant effect upon the success rates of the students and the permanence of the education compared to the classical approach while it was observed to have no significant effect on the attitudes of the students towards the course.