HACCP'in prensipleri ve Türk gıda sektörü üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 159057
  2. Yazar: NURTEN AKSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Gıda üretimi, insan sağlığını doğrudan etkilemesi nedeniyle kendine has özellikleri bulunan gıda sektörünün bir faaliyet alanıdır. Gıda tüketimi sadece şimdiki nesli değil gelecek nesilleri de etkilemektedir, bu bakımdan gıda sektörünün sorumluluk alanı çok geniş ve önemlidir. Günümüzde gelişmiş ülkelerin yanında Türkiye'de de insanlar yaşam kalitesinin yükseltilmesi için çeşitli arayışlar içine girmiştir. Son zamanlarda yaşam kalitesi değişkenleri arasında ürün kalitesinin yanında ürün güvenliği de yer almaktadır. Dolayısıyla gıda güvencesi yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önem verilmesi gereken bir konudur. HACCP, gıda güvenliği problemlerinin önlenmesini esas alan bir gıda kontrol sistemidir. HACCP sistemi aldığı tedbirlerle, uygunsuz malzeme girişi, uygun olmayan depolama koşulları ve üretim makinelerinden kaynaklanan hatalara ve hatalı hijyen uygulamalarına engel olarak müşteriye sağlıklı ürünler sunulmasını sağlar. Bunun yanında üreticiye de ürün kaybını azaltarak yada engelleyerek mali kazançlar sağlar. Ayrıca gıda güvenliği yetersizliğinden kaynaklanan toplum sağlığı ile ilgili problemleri ortadan kaldırarak ülke ekonomisine fayda sağlar. Yapılan bu tez çalışmasında HACCP kavramı derinlemesine incelenmiş ve T. S. E. 'ne bağlı olarak HACCP çalışması yapan işletmelere uygulanan anket çalışması ile ilgililere Türkiye'de yapılan HACCP uygulamaları hakkında bilgi verilip öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY Production of food due to having affects on human health has special properties and is an activity area of food industry. Consumption of food has effects on not only this generation but also next generations; so responsibility area of food industry is very large and very important. Nowadays, beside developed countries, in Turkey people are also looking for to increase the living standarts and living quality. Recently, product reliability takes place in living quality variables beside product quality. Therefore, food reliability has to be attached importance in order to increase living quality. HACCP is a food authority system that is based on preventation of food reliability problems. HACCP system provides healthy products to customers by preventing improper material entrance, improper storage conditions, the problems which caused by production machines and wrong hygiene application by taking precautions. In addition to this, it proves financial gains to producer by decreasing or preventing production loss. Furthermore, this system proves the economy of country by removing society health problems arised from insufficent food reliability. This thesis examines the concept of HACCP in detail. A survey study is held upon business which do HACCP working with T.S.I, in order to inform and propose the sector about the applications of HACCP in Turkey.