Türk basınına göre Birinci Dünya Savaşı arifesinde Şarki Anadolu meselesi
- Tez No: 159056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET KELEŞYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
215 ÖZET İç ve dış sorunlar nedeniyle 17. yüzyıldan itibaren hızlı bir gerileme içerisine giren Osmanlı Devleti, Avrupalı devletlerin ve kendi cemaatlerinin yarattığı sıkıntılar ile çeşitli yönetim yanlışlıkları bağlamında hızlı bir dağılma sürecine girdi. Dağılmayı önlemek isteyen Osmanlı yönetimi, ya kendi isteği, ya da Dış Güçlerin baskısı veya hakimiyetindeki Hıristiyan topluluklarının dayatmaları neticesinde birçok ıslahat yaptı. Islahatlar; siyasi, sosyal ve kültürel olduğu gibi, iktisadi, idari, askeri, mali... durumları da içine aldı. Ne var ki Osmanlı Devleti, yenilik hareketlerinin neredeyse hiçbirini arzuladığı gibi yapamadı. Çünkü Avrupalı devletler her defasında müdahil oldular. Ulusçuluk fikri, özgürlük kavramı, siyasi ve sosyal bunalımlar, din olgusu... son derece akıllıca kullanıldı. Bunu dönemin gazetelerinden; Tercüman-ı Hakikat, İkdam, Tanin, Sabah, Tasvir-i Efkar ve Peyam'ın verdiği haberlerden anlamaktayız. Balkanlar konusunda oldukça katı davranan Avrupalılar, Osmanlı yönetimine ıslahat yaptırtarak; bu ıslahatı önce imtiyaza, ardından özerkliğe, son olarak da bağımsızlıklara çevirmeyi başardılar. Anadolu'ya gelince; 1878 Berlin Antlaşması'nda kayda geçen Şarki Anadolu Islahatı (Ermeni) Meselesi'ni kullanageldiler. Babıâli, 24 Nisan 1913'teki müracaatıyla, İngiltere ile birlikte bir ıslahat yapmak arzusundayken, devreye diğer Avrupalı devletler, özellikle de Rusya girdi. Uzun süren müzakere maratonundan sonra 8 Şubat 1914'te Rusya ile Babıâli arasında bir anlaşma imzalandı. Tam da genel müfettişler göreve başlamak üzereyken, savaş çıktı ve çok arzu edilen ıslahat yapılamadı...
Özet (Çeviri)
216 ABSTRACT In the beginning of the 17. century, the Otoman Empire has regression by the cause of inner and foreign problems, and caused problems of European goverments and own communities, it started to disperse. The Otoman Empire has started to make lots of reforms to prevent the disperse by the pressure of christian communities which were under the control of the foreign forces or with it's own wish. The reforms contained; political, social and culturel, as well as economical, managerial, military, financial... reforms. European goverments interfered every step of the reforms, because of that, the reforms were not able to become fact as the Otoman Empire wished. Idea of nationalism, liberty concept, political and social crisis, religion fact... were used very cleverly. We are able to see these facts from the newspapers of the period which were Tercüman-ı Hakikat, İkdam, Tanin, Sabah, Tasvir-i Efkar and Peyam. Europeans, with the pressure over Otoman Empire, has caused to make them reforms which were make the Balkans firstly autonomus, after that independent. In Anatolia, they have used the east Anatolia reform (Armenian) subject, which was recorded with Berlin Treaty in 1878. In 24 April 1913, Babıâli has consulted to make reforms with England, but other European goverments and especially Russia interfered that. After a long consultation there were signed a treaty between Russia and Babiali in 8 February 1914. Just general inspectors has started to duty, the war became and most wished reform couldn't be able to realized.