İktisat kuramındaki genel denge arayışları çerçevesinde sabit fiyat geçici denge modelinin oluşturulması süreci ve Türkiye için bir uygulama
- Tez No: 159068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
215 ÖZET Bu çalışmada, dengeden dengesizliğe geçiş sürecinde oluşturulan modeller verilmiştir. Söz konusu literatürde paranın denge oluşumundaki rolü saptanmıştır. Bu inceleme ile beklenti ve belirsizliklerin birimlerin kararlarına nasıl yansıdığı gösterilmiştir. Denge aşamaları Klasik Genel Denge ile Sabit Fiyat Miktar Tayınlamalı Geçici Denge Modelini kapsamaktadır. Sabit Fiyat Geçici Denge Modellerinde fiyatların kısa dönemde sabit olduğunu varsaymakta ve intibakların miktarlar tarafından yapıldığını kabul etmektedir. Ekonomideki cari fiyatların yanlış olması durumunda oluşması muhtemel dengeler(Stagflasyon, Keynesyen işsizlik... vs) Sabit Fiyat Geçici Denge yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Sabit Fiyat Geçici Denge Modellerindeki teorik varsayımlar, 1990-2001 senelerinde Türkiye'de yaşanan finansal oluşumun koşullan altına analiz edilmiştir. Ayrıca bu çalışma ile, finansal oluşum sürecinde, hanehalkları ve firmaların davranışlarının Sabit Fiyat Geçici Denge Modelleri varsayımları altında anlamlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
216 SUMMARY Models formed during equilibria transform to disequilibria were given in this study. In this literature, the role of Money was determined. With this research, the reflection way of expectations and uncertainty on unit's decisions is shown. Equilibrium process contains Classic General Equilibrium and Fix Prices Quantity Rationing Temporary Equilibrium Models. At Fix Price Temporary Equilibrium Models, prices assumed fix in the short run and the adjustments made by quantities instead of prices. In the case of being false prices in economy, possible equilibriums (stagflation, Keynesian unemployment... etc) examines with the frame of Fix Price Temporary Equilibrium approach. Theorical assumptions of Fix Price Temporary Equilibrium Models are examined in 1990-2001 Turkish financial formation conditions. In addition, at the process of financial formations, the meaningfulness of households and firm behaviors are scrutinized under Fix Price Temporary Equilibrium Models assumptions.