Sosyal güvenlik kurumları sağlık harcamalarının sağlık hizmetleri üzerine etkisini belirlemeye yönelik bir çalışma
- Tez No: 159067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇERMİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
106 ÖZET Sağlığı korumak ve daha ileri seviyelere götürmek, bireyler kadar kamusal cesimin de görevidir. Söz konusu yükümlülük, sağlığın hem toplum hem de birey açısından büyük bir önem taşımasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, toplum ve çalışanların sağlığı, işverenler açısından da önemlidir. Sağlık, piyasadan satın alınarak tüketilebilen bir varlık değildir. Sağlık üretimi çin, sağlık hizmetlerine gerek duyulur. Sağlık hizmetleri üretimi, bir çok girdi fcullanrlarak gerçekleşmektedir. Sağlık hizmeti üretiminde kullanılan üretim faktörleri, alt sağlık hizmetleri piyasalarının çıktısıdır. Sağlık hizmetleri talebinde bireylerin karşılaştığı en büyük güçlük, sahip oldukları gelirleridir. Ayrıca, önceden bireylerce, sağlık hizmetlerine ne zaman gerek duyulacağı da bilinememektedir. Yani, bireyler, yeterli gelire sahip olsalar dahi hasta oldukları bir anda, tedavi için yeterli finansal güce sahip olmayabilirler. Bunun için; sağlık sigortaları, bireylerin önceden kestiremedikleri muhtemel hastalıklara karşı bir mali tedbir olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, sağlık sigortaları, özel ve sosyal sağlık sigortaları olarak ikiye ayrılır, özel sağlık sigortaları, bireylerin veya toplumun sağlık düzeyini değil; sigorta şirketlerinin karlılığını dikkate almaktadır. Bunun için, sağlığın önemine bağlı olarak, sosyal sağlık sigortalan toplum açısından daha önemlidir. Sosyal sağlık sigortaları, gelirin yeniden dağıtılmasını sağlayan bir sistemdir. Sosyal sağlık sigortalan, bu yönüyle, sağlık hizmetlerinde etkinliği sağlamaya muktedirdir. Çünkü; etkinlik, literatürde, dağılımda, bölüşümde ve üretimde etkinliğin toplamı olarak tanımlanmaktadır. Yani, sosyal sağlık sigortalan, bölüşümde etkinliği mümkün kılarak; sağlık hizmetlerinde etkinliğe ulaşılmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
107 ABSTRACT Protecting and raising health to high level, not only individuals, but also sector charges. The task maintains in the view of society and also individuals, because of importance. Hovewer, the health of society and worker is important for employers, too. Health is not asses as purchasing from the market and usable. Health care producing carries out with using a lot of inputs. Productive factors in the health care are outputs of sub health care markets. The most important problem in the demand of health care that faced by individuals. In addition to, individuals do not know when they will need to health care, before. Morever, they are not able to afford enough yield for remedy, when they are sick, although they have got enough revenue. For this reason, health insurance has occured as financial action that the individuals could not anticipate against probability of disease. But, health insurance sourt out as private and social health insurance. The proficiency is important for private health insurance, not public health. As a matter of fact that, social health insurance is more important for society for health importance. Social health insurance is a system that an able to redistributive the domestic production. Social health insurance is able to ensure in effectiveness of health care. Because, effectiveness is mentioned the total of dispersial, share and production in the literature. Tos um up, social health insurance is able to ensure the effectiveness in health care with share effectiveness.