Using GIS-based system for determining the shortest route to forest fires in Erbil
Erbil'de orman yangınlarına en kısa sürede ulaşımı sağlayacak güzergahın belirlenmesinde CBS tabanlı sistemin kullanılması
  1. Tez No: 374624
  2. Yazar: BARZAN SABAH AZIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN AKAY, YRD. DOÇ. DR. HAKAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Orman yangınlarına etkili müdahalenin zamanında yapılabilmesi için özellikle arazöz ve yer ekibinin yangın sahasına en kısa sürede ulaşması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, orman yangını sahalarına en hızlı ulaşımı sağlayacak güzergahın belirlenmesi amacı ile Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı bir sistem geliştirilmiştir. Çalışma alanı olarak kuzey Irak'ta yer alan Erbil şehri seçilmiştir. Çalışma alanında, yangın ekibi ve arazöz bulunduran toplam 9 adet yangın harekat merkezi mevcuttur. Çalışma kapsamında, ilk olarak ArcGIS 10.0 yazılımı kullanılarak çalışma alanı kapsamında yer alan yol ağları, yangın harekat merkezlerinin lokasyonları ve potansiyel yangın alanları sayısallaştırılmıştır. Daha sonra,“ArcCatalog”modülü kullanılarak, bu sayısal veriler ile ağ veritabanı oluşturulmuştur. Son olarak, bu veritabanı üzerinde“ArcMap”modülünde çalışan“Ağ Analizi”eklentisi kullanılarak yangın harekat merkezlerinden muhtemel yangın sahalarına en hızlı ulaşımı sağlayacak optimum güzergahlar belirlenmiştir. Ayrıca,“Ağ Analizi”ile yangın harekat merkezlerinden kritik müdahale süresinde ulaşılabilen alanlar belirlenmiştir. Çalışma alanındaki altı potansiyel yangın alanına kritik müdahale süresi içinde ulaşılamadığı tespit edilmiştir. Bu durumda, yangın ekipleri sadece dört yangın alanına zamanında ulaşılabilmiştir. Bu sonuçlar çalışma alanında bütün ormanlara ulaşmak için yeni yangın harekat merkezlerinin kurulması gerektiğini göstermiştir. Ayrıca, yangınlara müdahale kapasitesini yükseltmek için yol ağının yeni yollarla geliştirilmesi ve mevcut yolların iyileştirilerek trafik hızının arttırılması değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In order to effectively fight with forest fires in time, arrival of the fire truck and ground team into the fire area in the shortest time period possible is very crucial. In this study, GIS (Geographical Information System) based system has been developed to decide the route which minimizes the arrival time to the forest fire areas. The study area was city of Erbil, located in the north of Iraq. In the study area, there are nine fire stations for firefighting teams. In this study, firstly, the road network, locations of the headquarters, and possible fire locations were digitized by using ArcGIS 10.0 software. Then, network database were generated based on the digitized data by using Arc Catalog module. Finally, the optimum route, providing the fastest transportation from fire stations to possible fire areas, was determined by using Network Analyst working under Arc Map module. Also, the areas that can be reached by firefighting teams in critical response time were determined. It was found that six of these fires were not accessible by the teams within the critical response time. Thus, only four of the potential fire areas were reached within the critical response time. These results indicated that new fire stations should be established in the study area to provide sufficient firefighting response to all forested lands. Besides, new fire access roads and increasing the design speed on current roads should be considered to increase firefighting response capabilities.