XVIII.YY.dîvân şâiri Halil Nûrî Bey hayatı, eserleri, edebî kişiliği ve dîvânının tenkitli metni (inceleme-metin)
- Tez No: 159083
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
386 ÖZET XVIII.yy'da yaşamış olan şâir ve vakanüvis Halil Nuri Bey'in hayatı, eseri ve edebi kişiliği ile divanının tenkitli metni, tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Halil Nuri'nin hayatına ilişkin kaynaklarda fazla bir bilgi yer almamaktadır. Doğum tarihi belli değildir. Tarih'i, divanı ve bazı kanunları toplayan bir mecmuası olan Halil Nuri tanınmış bir aileye mensup olup, kalem erbabından Feyzullah Şâkir Beyefendi'nin oğlu ve Şeyhülislam Mustafa Âşir Efendi'nin damadıdır. Şâirimiz, 1799'de vefat etmiş, Feridun Bey türbesi yakınlarındaki Küçük Emir Efendi naziresine defnedilmiştir. Tezimiz giriş kısmından başka üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Halil Nuri'nin hayatı, eserleri ve edebi şahsiyeti hakkında kaynaklardan yola çıkarak bilgi verilmiştir, edebi şahsiyeti ortaya konulurken kaynaklardaki bilgilerin azlığından dolayı şiirlerinden yararlanılmıştır.Bu bölümde daha çok edebiyat tarihine kaynaklık edecek bilgiler sunulmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm, Halil Nuri divânının şekil, muhteva, dil ve üslûp özelliklerine ayrılmıştır. Şekil özellikleri tablolar yardımıyla ortaya konmaya çalışılmış, muhteva bölümünde ise divânda bulunan şiirlerin konulan değerlendirilmiştir. Halil Nuri'nin dil ve dili kullanım özellikleri, dil ve üslûp bölümünde ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Halil Nuri divânının iki nüshası tanıtılmış ve tenkitli metin verilmiştir. Çalışmamızın konusunu oluşturan Halil Nuri divânı'nda 29 kaside, 7 tercic -bend, 3 terkib-bend, 2 muhammes, 21 tahmis, 2 müseddes, 2 tesdis, 306 gazel, 42 kıta, 47 rubai, 73 müfred bulunmaktadır. Dîvânda en çok gazele yer veren Halil Nuri,“ sevgilinin vefasızlığı, aşk ve ayrılık acısı vb”konulan işlemiş, döneminin özelliği olarak konuşma diline yakın, sade, üslubuyla karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
387 ABSTRACT The subject of our thesis is the life, worksand literary perfonality of poet Halil Nuri Bey who lived XVIII. century and criticised text of his divan. There is limited information about Halil Nuri in resources.His date of birth is not certain. He was from a noble family; being grandson of Sadrazam Naili Abdullah Paşa, he was son of Feyzullah Şakir Beyefendi and groom of Şeyhülislâm Mustafa Âşir Efendi. He got a magazine including history, divan and some lows. He died in 1799. Except for the introduction part, our thesis is composed of three chapter. In the first chapter, taking the resaurces as a base, information about the life, works and literary personality of Halil Nuri is given. While his literary personality is presented, Halil Nuri 's poems were used for presentation due to the lack of information in the resources. In this part, mostly the information which would shed light to history of literature was presented. In the second chapter, form, content, language and style features of Halil Nuri 's divan were analised. Form features were presented by the help of charts. In the content part, themes of poems in Divan were evaluated. Language and expression features of Halil Nuri were expressed in Language and style part. In the third chapter, three copies of Halil Nuri 's Divan were introduced and criticised text were given. In Divan of Halil Nuri; there are 29 kaside, 7 terci-bend, 3 terkib-bend, 21 tahmis, 2 muhammes, 2 müseddes, 2 tesdis, 306 gazel, 42 kıta, 47 rubai, 73 müfret. Of all the verse types, Halil Nuri gave more place to gazel which he is most succesful writing in.He dealth with such issues as“love”'^unfaithfulness of the loved“, ”bitterness of hearted" in his poems. We met in a pure, simple and hearly to daily conservation manner in the poems as his time properties.