Halil Nuri Divanı edisyon-kritik-inceleme
Halil Nuri Divani edition-critics-analysis
  1. Tez No: 239753
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmada Halil Nuri Beyin Divanının incelenmesi amaçlanmaktadır. Halil Nuri Bey 18.yy da yaşamış divan şairlerinden biridir. Tanınmış bir aileye mensup olan şair aynı zamanda Osmanlı devletinde vakanüvislik görevinde de bulunmuştur.Çalışmaya Halil Nuri Bey divanının nüshaları araştırılarak başlanmış ve sonucunda divanın 4 yazma nüshasına ulaşılmıştır. Bunlar sırasıyla İstanbul Üniversitesi Ktp. İbnülemin Kit. 2654 nolu nüsha, Topkapı Sarayı TS. E. 1626 nolu nüsha, İstanbul Üniversitesi İÜ. Ktp. Ty. 14 nolu nüsha ve Milli Kütüphane 06 Mil Yz FB 320 nolu nüshalardır. Bu nüshalar edisyon kritik metoduyla incelenmiştir.Tez çalışması Halil Nuri Bey'in hayatı ve eserleri, divanın transkripsiyonlu metni ve edisyon-kritiği, divanın şekil yönünden incelenmesi bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, It is aimed to research of Halil Nuri Divanı. Halil Nuri Bey is a classical Ottoman poet who has lived in 18th century. He is belong to famous family also officiate a chronicler in Ottoman State.In these work beginning is examinated copys of Halil Nuri Divanı and consequently is discovered four copy manuscripts. These are İstanbul University library İbnülemin chapter 2654 numbered copy, Topkapı Palace TS.E. chapter 1626 numbered copy, İstanbul University library Ty. chapter 14 numbered copy and National Library 06 Mil Yz Fb 320 numbered copy. These copys are investigation by edition critics.Thesis work consist of Halil Nuri Bey?s life and his works, trancription copy and analysis of Halil Nuri Divanı.Key Words : Divan literature, Halil Nuri Bey, XVIII. Century, Divan of Halil Nuri, Manuscript, Ottoman State, Chronicler