Anonim şirketlerde gündeme bağlılık ilkesi
  1. Tez No: 159110
  2. Yazar: NERMİN BİLECEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusunu“Anonim Şirketlerde Gündeme Bağlılık İlkesi”oluşturmaktadır. Çalışmamız; giriş ve sonuçtan ayrı olarak sırasıyla“Anonim Şirket Genel Kurul Toplantılarında Gündem”,“Gündeme Bağlılık İlkesi ve Gündeme Bağlılık İlkesinin İstisnaları”ve“İlan ve Davet Mektuplarında Gündemin Gereği Gibi ya da Hiç Gösterilmemesinin ve Gündeme Bağlılık İlkesine Uyulmamasının Müeyyideleri”başlıklarını taşıyan üç bölümden oluşmaktadır. T.T.K.m.364/re göre; 369.madde gereğince müzakere gündemine konulması gereken hususlar müzakere olunur. T.T.K.m.369/2 uyarınca gündemde gösterilmeyen hususlar müzakere olunamaz. Söz konusu bu maddelerden, Ticaret Kanunumuzun gündeme bağlılık ilkesini benimsediği anlaşılmaktadır. Gündeme bağlılık ilkesi, anonim şirket genel kurul toplantılarında ancak gündemde bulunan konuların görüşülüp karara bağlanması anlamına gelir. Bu ilkenin nihai amacı, genel kurul toplantılarından önce pay sahiplerinin düşünme ve hazırlanmalarına olanak tanımak, toplantıya katılıp katılmamak kararını sağlıklı vermelerini sağlamak ve pay sahiplerini genel kurul toplantılarında oldu-bittilerle karşılaştırmamaktır. Ticaret Kanunumuz, gündeme bağlılık ilkesini kabul etmiş, ancak gündeme bağlılığın mutlak olup olmadığına dair açık bir düzenleme getirmemiştir. Nitekim Kanunda öngörülen bir istisnası olmamasına rağmen doktrindeki tartışmalar ve yargı kararlarından anlaşılacağı üzere gündeme bağlılık ilkesinin birtakım istisnaları mevcuttur.Genel kurul toplantılarına çağrı yapılırken, ilan ve davet mektuplarında gündemin gereği gibi gösterilmemesi ya da hiç gösterilmemesi durumunda veya gündeme bağlılık ilkesine aykırı olarak genel kurul toplantılarında gündemde olmayan konularda karar alınması halinde uygulanacak müeyyide konusunda görüş birliği yoktur. Söz konusu bu görüş ayrılığı, T.T.K. hükümlerinin emrediciliğinin değişik yorumlanmasından kaynaklanmaktadır. T.T.K.m.369 hükmü, yalnızca halihazır pay sahiplerinin özel çıkarlarını koruyucu nitelikte bir emredicilik ihtiva etmektedir ki, bu nedenle gündeme bağlılık ilkesine aykırılık durumunda uygulanacak müeyyide iptal edilebilirliktir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The Principle of the Dependence on the Agenda at Joint Stock Companies”constitutes the subject of our study. Besides having introduction and conclusion, the study has three parts which consist of the titles called“The Agenda at General Council Assemblies of Joint Stock Companies”,“The Principle of the Dependence on the Agenda and the Exceptions of the Principle of The dependence on the Agenda and finally, ”The Sanctions, In Case Of; The Agenda, Either Not Shown Or Not Shown As Required, in Announcement and Invitation Letters and Not Compliance With The Principle Of the Dependence on the Agenda“. According to the Commercial Code, article 364, sentence 1 ; the issues which should be in the agenda shall be negotiated as to article 369. In accordance with the Commercial Code, article 369, sentence 2; issues not stated in the agenda shall not be negotiated. By means of the articles in question, it is understood that our Commercial Code has adopted ”The Principle of the dependence on the Agenda“ ”The principle of the dependence on the agenda“ means that only the issues which exist within the agenda shall be negotiated and brought to a conclusion. The ultimate objectives of this principle cover; providing shareholders an opportunity to get themselves prepared before general assembly meetings, ensuring them to take sound decision regarding participating the meeting or not, and not to meet them with faits accomplis at general assembly meetings. Our Commercial Code has adopted the ”the principle of the dependence on the agenda“, however, it has not made clear provisions either the the dependence on the agenda is absolute or not. As a matter of fact, ”The principle of the dependence on the agenda“ has some exceptions as itis understood by means of judical resolutions and also disputes of doctrine, despite there is no exception in law thereof. There are no common views regarding the issue of sanction in case of either not stating at all or not stating the agenda as required through the announcement and invitation letters for general council meetings, or in case of taking a decision, contrary to the principle of the dependence on the agenda, on the issues not stated in the agenda in general council meetings. These different views have been arised from different comments on the orders of Turkish Commercial Code's provisions. The provision of Turkish Commercial Code, article 369, sentence 2 covers the order whose content preserves exclusively the benefits of shareholders. Therefore, the sanction to be executed in case of violation of ”The principle of the dependence on the agenda" is the cancellation.