Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin azli
Dismissal of board of directors members in joint stock companies
  1. Tez No: 905539
  2. Yazar: NİHAN ÇITIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yönetim kurulu üyeleri, yönetim organını oluşturan ve şirketin ticaret hayatındaki faaliyetleri üzerinde etkiye sahip olan kişilerdir. Şirketin temsili ve yönetimi görevini üstlenen yönetim kurulu üyeleri, davranışlarıyla ve kararlarıyla şirketi başarıya ulaştırabilecekleri gibi, ciddi zararlara da uğratabilirler. Bu nedenle 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, bazı yönlerden yönetim kurulu üyelerinin azlini kolaylaştırmış, güven duyulmayan yönetim kurulu üyesinin görevde kalmaya devam etmesini engellemeye ilişkin düzenlemeler getirmiştir. Bu bağlamda gündeme bağlılık ilkesinden sapılmış ancak bu sapma haklı sebeplerin varlığına bağlanarak üyenin menfaati de korunmuştur. Çalışmada, azil hakkının genel kurulca kullanılmasına ilişkin usul, genel kurulun azil hakkının sınırlandırılması ve azil kararının alınması sonucunda ortaya çıkan tazminat hakkına; kararın hükümsüzlüğüne, kararın genel kurul dışında kullanıldığı haller inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Members of the board of directors are the persons who constitute the governing body and have influence over the company's activities in business life. The members of the board of directors, who undertake the representation and management of the company, may lead the company to success with their behavior and decisions, or they may cause serious damages. For this reason, the Turkish Commercial Code No. 6102 has facilitated the dismissal of the members of the board of directors in some aspects, and introduced regulations to prevent the board members who are not trusted from continuing to hold office. In this context, the principle of adherence to the agenda has been deviated from, but the interests of the member have also been protected by making this deviation dependent on the existence of justified reasons. In this study, the procedure for the exercise of the right of dismissal by the general assembly, the limitation of the right of dismissal of the general assembly and the right to compensation arising as a result of the dismissal decision, the invalidity of the decision, and the cases where the decision is used outside the general assembly are examined.