Uluslararası bakalorya diploma programı: Deneysel bilim derslerinde, sınıf içi öğrenme ortamına ve öğrencilerin bilime karşı tutumlarına etkisi
International baccalaureate diploma program: The effect on the classroom learning environment and students attitudes towards the subject of science in the experimental science program
- Tez No: 159119
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ii ÖZET ULUSLARARASI BAKALORYA DİPLOMA PROGRAMI: DENEYSEL BİLİM DERSLERİNDE, SINIFİÇİ ÖĞRENME ORTAMINA VE ÖĞRENCİLERİN BİLİME KARŞI TUTUMLARINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Fişim OZBILGIN GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık, 2005 İnsanlar, kendi kökenlerini unutmadan ve kendi yerel toplumlarında faal bir rol oynamaya devam ederken bir dünya vatandaşı olma ihtiyacım giderek daha fazla hissetmekte ve buna bağlı olarak eğitim sistemlerinde araştırmalar yapmak suretiyle reformlar geliştirmeye çalışmaktadırlar. Kişiye dengeli bir eğitim vererek, düşünen ve eleştirel güce sahip, bilgili ve aktif bir dünya vatandaşı olmaya teşvik eden Uluslararası Bakalorya Diploma Programı Uluslararası eğitim alanında önemli bir yer teşkil etmektedir. Diploma Programında yer alan deneysel bilim dersleri öğrencilerin bilgiye ulaşma, tahmin yürütme, hipotezler oluşturma, problemlere çözüm bulma ve bunları daha sonra yaşantılarında kullanabilme gibi süreç becerilerini geliştirmeyi amaçlayan sorgulayıcı-araştırmaya dayalı sınıf ortamlarında uygulanmaktadır. Bu çalışmada geleneksel sınıf içi öğrenme ortamı ile sorgulayıcı- araştırmaya dayalı IB sınıf içi öğrenme ortamları karşılaştırılarak incelenmiştir.İİİ Çalışmanın amacı Uluslararası Bakalorya Diploma Programının deneysel bilim derslerinde öğrenme ortamına etkisini ve öğrencilerin bilime karşı tutumlarına etkisini görmektir. Bu çalışma, 2005-2006 öğretim yılında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı TED Ankara Kolejinde IB programında Deneysel Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerini 21 IB Diploma Programı öğrencisi ile Ulusal programda Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerini, 29 öğrenci ile yapılmıştır. Bu sınıflardan biri kontrol grubu, diğeri ise deneysel grup olarak ayrılmıştır. Öğrencilere Bireyselleştirilmiş Sınıf içi Öğrenme Ortamı asli formu ile Bilime Karşı Tutum testi uygulanmıştır. Testlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde t-test analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Uluslararası Bakalorya Programının sorgulayıcı- araştırmaya öğrenmeye dayalı sınıf içi öğrenme ortamına ve öğrencilerin bilime karşı tutumlarına anlamlı katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INTERNATIONAL BACCALAUREATE DIPLOMA PROGRAM: THE EFFECT ON THE CLASSROOM LEARNING ENVIRONMENT AND STUDENT ATTITUTES TOWARDS THE SUBJECT OF SCIENCE IN EXPERIMENTAL SCIENCE PROGRAM. (M. Sc. Thesis) Fisun OZBILGIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATION SCIENCES December, 2005 People need gradually to become world citizens without forgetting then- roots and while continuing to play an active part in their local community and in conjunction with this, they try to develop reforms by doing research in then- education systems. International Baccalaureate Diploma Program has the power of thinking and criticizing skills urges knowledgeable and active world citizen by providing a balanced training covers an important place in the educational field. Experimental science classes in the International Baccalaureate Diploma Program is exercised in inquiry based classroom environment that aims to develop students science process skills an compassing reaching knowledge, forming hypothesis, problem solving and transforming of those into their real life. In this study, traditional classroom learning environment and inquiry basedInternational Baccalaureate classroom learning environment are explored in comparison. The aim of this study is to explore the 1 1th grade International Baccalaureate Diploma Program students' attitude towards science and the classroom learning environment. This study was accomplished in TED Ankara Collage for the education period of 2005-2006. There formed two groups. One for International Baccalaureate Diploma Program as experimental group, one for National Program as control group assigned to monitor testing and provide evaluation accuracy. 21, International Baccalaureate Diploma Program students and 29, National Program students were administered to specifically designed classroom learning environment and attitude tests. Individualized Classroom Learning Environment Actual Form, and Attitude towards Science test were introduced to students in two groups, t-test analysis was utilized to evaluate the results and data obtained from these tests. The findings of this study clearly indicate that International Baccalaureate Diploma Program has provided meaningful contribution to the classroom learning environment in conjunction with inquiry based learning process and students' attitudes towards science.