Lise 1 öğrencilerinin kimya dersinde çözeltiler konusunda kavramsal değişim, başarı, tutum ve algılamaları üzerine bilgisayar destekli görsel uyarımının pedogojiksel etkileri üzerine bir çalışma
A study on computer-based visual sitimulation's pedagological effects on ist grade students' conceptual change, achievement, attitude and their stimulation on the concept solution in chemistry instruction
  1. Tez No: 159135
  2. Yazar: MEHMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ŞENELT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET LİSE 1 ÖĞRENCİLERİN KİMYA DERSİNDE ÇÖZELTİLER KONUSUNDA KAVRAMSAL DEĞİŞİM, BAŞARI, TUTUM VE ALGILAMALARI ÜZERİNE BİLGİSAYAR DESTEKLİ GÖRSEL UYARIMIN PEDAGO JİKSEL ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet YALÇIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 2005 Bu araştırmanın amacı; öğrencilerin başarılarını artırmada bilgisayar destekli öğretim ile geleneksel anlatım yöntemiyle öğretimi karşılaştırmaktır. Bu çalışmanın örneklemini Yozgat Şehitler Fen Lisesi Lise 1. sınıf 71 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma 2004-2005 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde yapılmıştır.Ill Çalışmada ön test-son test kontrol grubu dizaynı kullanılmıştır. Ön test olarak öğrencilere, zihinsel gelişim seviyelerini belirleyen mantıksal düşünme testi, bilimsel işlem becerilerini ölçen bilimsel işlem beceri testi, bu konu ile ilgili ön bilgilerinin ne düzeyde olduğunu tespit eden kimya bilgi testi uygulanmıştır. Çalışmada örneklemi deneysel grup ve kontrol grubu olmak üzere rasgele iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna geleneksel anlatım yöntemiyle, deneysel gruba ise Macromedia Flash 5 programı ile hazırlanan bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle ders anlatılmıştır. Uygulamadan sonra, çözeltiler konusundaki bilgisayar destekli öğretimin ve geleneksel anlatım yöntemiyle öğretimin etkisini görmek ve başarıya etkisini karşılaştırmak için kimya bilgi testi son test olarak uygulanmıştır. Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için istatistik biliminden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlan bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin başarılarının geleneksel anlatım yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin başarılan arasında anlamlı bir fark olmasa da basanlarını anlamlı bir oranda artırdığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin mantıksal düşünme yeteneğinin, bilimsel işlem becerilerinin ve ön bilgilerinin arasında iki grup için anlamlı farkların olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak bilgisayar ortamında işlenen konuların öğrencilerin kavramsal değişimleri üzerinde geleneksel anlatım yöntemi ile birlikte etkili olduğunu göstermiştir. Bütün bu bulgulardan bilgisayar destekli öğretimin etkili bir eğitim aracı olarak sınıf ortamında kullanılabileceği ve öğrencilerin bilişsel davranışlarına olumlu etkisi olacağı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A STUDY ON COMPUTER- BASED VISUAL STIMULATION'S PEDAGOLOGICAL EFFECTS ON 1st GRADE STUDENTS' CONCEPTUAL CHANGE, ACHIVEMENT, ATTITUDE AND THEIR STIMULATION ON THE CONCEPT SOLUTION IN CHEMISTRY INSTRUCTION (Graduate- Master of Education Thesis) Mehmet YALÇIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE of EDUCATIONAL SCIENCES 2005 May The aim of this research is to compare the effects of computer aided education and conventional regular instruction education in increasing students' success. The sample of this work has constituted from 71 High School 1st grade students in Yozgat Science High School. The work has been done in 2004-2005 Spring term. In the study the control group design“pre test- post test”is used. As a preliminary test, a logical thinking test which designates mental development level, a scientific processing ability test which designates scientific processing ability, a chemistry test has been applied which designates the background of students on this subject. In the study the sample is divided randomly into two group as an experimental and a control group. The contol group is instructed with conventional regular instruction method. On the other hand, the experimental group is instructedwith computer aided education method which is prepared with Macromedia Flash 5 programme. After the practice, to see and to compare the effects on achievement of computer aided education and conventional regular instruction method of the concept solution, the chemistry test is applied as a post test. The statistic science is used to test the hypothesis of this study. Although the Analitical results which haven't shown a significant difference between the success of the students who have taken education with computer aided instruction method and the success of those who have taken education with conventional regular instruction method, we can say that computer aided instruction has rised students success. Furthermore, it has proved for the two group that there isn't any significant difference among of studens' logical thinking abilitiy, scientific processing ability and their background. As a consequence, regarding to conventional regular instruction concepts which are given on a computer based environment have a strong influence on students conceptual change. From all this results we can conclude that computer aided education can be used as an effective educational mean in a classroom environment and it will have a positive effect on students cognitive behaviors.