İşitme engelli çocuklarda görsel sanatlar eğitimi uygulamalarının değerlendirilmesi
A critical investigation into the teaching of visual arts to unhearing children
- Tez No: 159136
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı işitme engelli ilköğretim okullarında verilen görsel sanatlar (resim-iş) eğitiminin planlama aşamasından uygulanmasına kadarki süreçte değerlendirilmesi; yaşanan güçlüklerin, beklentilerin, öğrenci durumlarının, tutumlarının, eğitim ortamının ve resim-iş öğretmenlerinin tutumlarının eleştirel olarak incelenmesidir. Bu araştırmada incelemeye konu olan Kırıkkale- Vali Behiç Çelik İşitme Engelliler ilköğretim Okulu 6., 7. ve 8. sınıflarında okutulan görsel sanatlar eğitimi (resim-iş) dersi, nitel olarak araştırılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre: işitme engelli çocukların görsel sanatlar eğitimi konusunda sınırlı sayıda kaynak ve bilimsel araştırma olduğu tespit edilmiştir. İşitme engelli okulların ders çizelgelerinde sanat eğitimi için ayrılan ders saatlerinin yeterli olduğu; MEB müfredat programındaki konuların, işitme engelli ilköğretim okullarında uygulanabilir olduğu; başka engeli olmayan işitme engelli çocukların, işiten yaşıtlarıyla aynı resimsel gelişmeyi gösterdikleri; işitme engeliyle birlikte farklı seviyelerde zeka yetersizliği de olan çocukların ise, sanat eğitimi sayesinde olumlu gelişme gösterdikleri, arkadaş çevrelerinde daha olumlu kabul edildikleri; engelli çocuklara gösterilen saygı ve sevginin, onların tavırları, özgüvenleri ve resimsel gelişimleri üzerinde olumlu etki yarattığı; ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın sonuçlarına göre; işitme engelli okullarında görevlendirilecek görsel sanatlar eğitimcilerinin atanmadan önce veya atandıktan hemen sonra özel eğitim bilgisini alabilecekleri hizmet içi eğitim kurslarına katılmaları; işitme engelli çocukların görsel eğitimine önem verilmesi; müfredat programlarında yer alan konuların, çocukların özellikleri göz önüne alınarak işlenmesi; kaliteli sanat eğitimin yapılması için uygun ortamların (dersliklerin) oluşturulması; çocukların müze ve ören yerlerinin eğitim amaçlı ziyaretlerine önem verilmesi; çocukların çalışmalarının ailelerin ve daha geniş çevrelerin görebileceği şekilde sergilenmesi ve değerlendirilmesi gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The purpose of this research is to make a critical investigation in the aspect of difficulties, expectations, students' conditions and attitudes, educational environment and the arts teachers' attitudes that has occured in the primary schools for unhearing students during the process from planning to the teaching of visual arts. In this research, the“Visual Arts Education”course, thaught in 6th,7th and 8th grades in the Kırıkkale Vali Behiç Çelik Primary School for Unhearing Students, was qualitatively explored as a case study. Findings of the research: It was made clear that there is a very limited number of references and scientific researches on the subject of teaching visual arts to unhearing children. It was determined that: The time left for arts teaching in the schools for unhearing children is enough, Unhearing children with no other disorder show the same progress in the aspect of drawing/painting as normal children at the same age, Children with not only hearing disorder but also with intellectual insufficiency at different levels has showed a positive development/progress thanks to the arts education and they were accepted more positive by their friends, Thanks to the respect and the affection shown to the children, a progress was observed upon their self- confidence, attitudes and their development in the aspect of arts, According to this research, it can be put forward that the arts educators who are going to teach in schools for unhearing children should be able to attend, before or immediately after being appointed, the in-service training courses in order to obtain some special teaching skills; all the subjects included in the curriculum should be thaught with the children's characteristics kept in mind; in order to have a quality arts teaching we need to create a suitable environment (classrooms); it should be paid more attention to the organization of visits with educational purposes, to museums and historical places; the children's works should be exhibited and evaluated not only by their families but also by a more wide/broad public.