Komşu ülkeler ünitesinin öğretimi üzerine bir model (ortaöğretim lise 2.sınıf örneği)
Neighbour countries unit. a new model (middle education 2.class)
- Tez No: 159151
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu araştırma, ortaöğretim lise 2.sınıfta okutulan Ülkeler Coğrafyası dersindeki Komşularımız Ünitesinin öğretilmesinde mevcut eğitim modelleri çerçevesinde yeni bir modelin üretilmeye çalışılmasından ibarettir.Çalışmada yalnızca Komşularımız ünitesi için bir model geliştirilmesi hedeflenmiş diğer ünitelere de uygulanabilirliği mümkün olduğunca göz önünde tutulmaya çalışılmıştır.Ayrıca eğitim sistemimizde kullanılan başlıca grupla öğretim modellerinin de tekrar gözden geçirilmesi bağlamında diğer araştırmacılara da yol göstereceği umut edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçme aracı (anket) araştırmacı tarafından Gaziantep ili merkez ilçesi Şahin bey Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı iki ortaöğretim okulunda (Yavuz Sultan Selim Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi) bulunan 192 öğrenciye uygulanmıştır.(Deney grubunda 96 kontrol grubunda 96).Bu araştırmada denk kontrol gruplu ön test-son test deseni (Erden; 1995:50) kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin bazı bulgular şunlardır: 1. Anket sonuçlarında ortaya çıkan anlamlı farkın neticesinde öğrenci ve öğretmenlerle yapılan görüşmelerde Ülkeler Coğrafyası dersinde Komşu Ülkeler ünitesini öğretiminde soru-cevap ve anlatım yöntemini sıklıkla kullanıldığı ortaya çıkmıştır. 2. Araştırmacı tarafından kullanılan yeni modele karşılık olarak öğretmenlerin genel olarak uyguladığı düz anlatım ve soru-cevap yöntemi kontrol değişkenleri olarak alınmıştır. 3. Deney ve kontrol gruplarının son test puanlarının karşılaştırılmasında elde edilen bulgulara göre araştırmacı tarafından yeni modelin uygulandığı deney grubunun puanlarının ortalamasının anlatım ve soru-cevap yönteminin kullanıldığı kontrol grubunun puanlarının ortalamalarına göre istatistiki olarak anlam düzeyde yüksek olduğu görülmektedir.Bu bulgu uygulanan yeni modelin öğrenci başarısını artırmada anlatım ve soru-cevap yönteminden daha etkili olduğunu göstermektedir. 4. Uygulanan yeni modelin özellikle görsel ve güncel uygulamalar kısımları derse ilgiyi güdülenmeyi ve bütün bunlara paralel olarak başarıyı da artırmıştır. 5. Hızla değişen ve gün geçtikçe küçülerek küresel bir köye dönüşen dünyayı anlama ve anlamlandırmanın gittikçe karmaşıklaşmaya başlamıştır.Bu anlam ve anlamlandırmanın başarısı yada başarısızlığı kendi ülkemizin yerinin tespitini deII etkileyeceği de açıktır.Bireylerin kendi ülkelerinin dünya ülkeleri içersindeki yerini sağlıklı bir şekilde anlamaları, kendilerini gerçekleştirmeleri ve kendi algılamalarından çıkarak dünyayı yorumlamalarını da etkileyecektir.Ortaöğretimde verilen Ülkeler Coğrafyası dersi bu durumda önemli bir derstir.Ülkeler Coğrafyası dersi ile sağlanacak verimli bir program gençlerin ufkunu açacaktır.Bu bağlamda dersin eskimiş yöntemlerle, yıllanmış bilgilerle işlenmesi ile böyle bir açılımı sağlamak mümkün değildir. Yeni yöntemler, teknikler, modeller, araç ve gereçlerle dersin en başından itibaren yapılandırılması önemli ve gereklidir. 6. Sonuç olarak Ortaöğretim Lise Il.sınıfta okutulan Ülkeler Coğrafyası dersi (özellikle komşu ülkeler ünitesi) hem iyi bir öğrenci hem iyi bir yurttaş yetiştirme açısından ele alınmamaktadır.Milli Eğitimimizin kronik sorunları az çalışmak, not için çalışmak, amaçsız programsız çalışma ilke halini almıştır.Stratejik bir konuma sahip olan ülkemizin arzu ettiğimiz seviyelerde olabilmesi için ülkeler coğrafyası dersi hayati önem taşımaktadır. Yetişen yeni nesillere bu ders aracılığı ile ülkemizin dünya üzerindeki fiziki, sosyolojik, askeri, kültürel etki alanı anlatılıp gençlerimizin ülkemiz hakkında daha doğru tespitler yapmalarını sağlayabiliriz.Böyle bir tespitin de ülkemize ve onu oluşturan insanlarımıza başarıyı getirmesi kaçınılmazdır. Bilim Kodu: Anahtar Kelimeler ÜIkeler Coğrafyası, Öğretim Yöntemleri, Model Kavramı, Çok Boyulu Öğrenme Modeli Sayfa Adedi: Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜNGÖRDÜ
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research consists of a production effort of a new model, in the frame of existing education models for teaching“Neigbour Countries”unit in the“Countries Geography”lesson taught at Mid-Education level High Schools Second Class. In the research, it is aimed to build up a new model for“Neighbour Countries”unit and reckoned on ability to apply to the other units as possible. Additionally, It is expected to mentor the researchers about revising the most known“Group Teaching Methods”used in our education system. Measuring equipment (Questionnaire) used in the research was performed to 135 student (96 in experiment group and 39 in check group) in two mid-education schools (Yavuz Sultan Selim High School ve Cumhuriyet High School) attached to Sahinbey National Education Directorate in Central Town of Gaziantep State. Equal check group pre-test and last test pattern (Erden; 1995: 50) is used in this research. Some results of the research are as follows: 1. As a result of remarkable difference came out of the questionnaires, through the investigation with the students and teachers about teaching of“Neighbour Countries”unit in“Countries Geography”lesson it is definite that answer-question and explain method is oftenly used. 2. The Answer-Question and explain method usually use by teachers is taken as the check matter through the new model used by the researcher. 3. As the results of last test points of experiment and check groups, the average points of experiment group that researcher performed the new model is higher in statistics at meaning level than the average points of the answer-question method used check group. This result shows that the new model performed is more effective than the old one for improving student's success. 4. Especially the visional and actual practice parts of the new model, improved the attention and motivation to the lesson so the success.. 5. It has also began to be complicated to understand and mean the world becoming a peripheral village by getting smaller every day and changing fastThe success or failure of this understanding or meaning will effect the ideas about the position of our country in New World Order. The healthy understanding of people about the position of our country in whole world countries will effect their comments about the world by realizing theirselves and their perceptions. In this context,“Countries Geography”lesson given in mid-education is an important lesson. A Productive Programme provided by“Countries Geography”lesson will open young nations' brains up. In this context, It is not possible to provide this by performing the lesson by old methods and information. It is important and necessary to restructure this lesson from the beginning by new methods, technics, models and equipments.IV 6. As a result,“Countries geography Lesson”(Especially“Neighbour Countries”unit) is not performed for growing up a good student or a good citizen.Chronical Problems of our National Education are studying less and just for the marks also studying without an aim and plan.“Countries Geography”lesson has a remarkable importance for our country that has a strategic position for having a level of civilization we wish. We can tell our country's effective fields on the earth as phsycal, socialogic, military and cultural views so have more real ideas in the new gen Science Code : Key Words : Page Number : Advisor: Yrd.Doç.Dr. Ersin GÜNGÖRDÜ