Türkiye'nin enerji politikaları ve komşu ülkeler ile uluslararası ilişkilerine etkileri
Turkey's energy politics and its effect on neighboring countries and international relationships
- Tez No: 418149
- Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünya yaşam kaynağının temel maddelerinden biri enerji kaynaklarıdır. İnsanlar, varoluşundan bugüne kadar enerji kaynaklarından yararlanmışlardır. Enerji kaynaklarından üretilen enerji, insan yaşamını kolaylaştıran ve geliştiren bir güç olarak yaşamımızda yer almıştır. Sanayi devrimi ile enerjinin önemi özellikle askeri ve sanayi sektörler olmak üzere birçok alanda önemini hissettirmiştir. 21. yy'la gelindiğinde ise enerji yaşamın en temel gereksinimi halini almıştır. Dünya tarihinde var olan bütün savaşların temelinde, enerjinin varolduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde ülkelerin, toplum refahı, ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınmaları enerji ve enerji kaynaklarına bağlıdır. Dünya siyasetinin enerji üzerine şekillendiği 21. yy'da ülkeler arasında enerji kaynaklarına sahip olabilmek için büyük bir rekabet vardır. Bu tez çalışmasında, Dünya ve Türkiye'nin enerji kaynakları, küresel güç sahibi ülkelerin, 21.yy'ın enerji savaşında izlediği politikalar incelenecektir. Dünya'da gelişen 21. yy'ın enerji konjonktürü içerisinde, Türkiye'nin, geliştirdiği politikalar ve stratejilerden bahsedilecektir. Son olarak, Türkiye'nin geliştirdiği politikaların komşu ülkeleri olan; Yunanistan, Bulgaristan, Suriye, İran, Irak, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan ile olan ikili ilişkilerine yansımalarına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the main materials of lifesource is energy resources. Humankind has got benefit by energy resources from its existence to today. The energy which is provided by these resources, always make people's life better and contributes to improve life. The importance of energy increased especially on the area of military and industry with the industrial revolution. Finally, energy became a main necessity of life in 21st century. It definetly can be said that the main reason that is behind of the warfare is the energy resources. Today's countries' economies, public welfare and their sustainable developments depend on their energy resources. There is a competetion between countries in the 21st century which world politics have their shape according based on the energy resources. In this thesis study, the world's and Turkey's energy resources and the politics which are followed by the countries that are owners of global power on this issue, will be analyzied. Turkey's politics and the strategies which are created by Turkey in the energy conjuncture, will be mentioned. Lastly, it will be analyzied how these politics are reflected on relationship between Turkey and its neighboring countries such as Yunanistan, Bulgaristan, Suriye, İran, Irak, Azerbeycan, Gürcistan and Ermenistan.