Tanıtım fotoğraflarında cinsiyet unsurunun kullanılması
The usage of gender in advertisement photography
- Tez No: 159188
 - Danışmanlar: PROF.DR. BARBAROS GÜRSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Sanayi devrimi ve dünyadaki demir yolu ağının gelişmesi kitle siparişe ve ihtiyaca gore belirlenen üretim sistemlerini ve anlayışını kökten değiştirmiştir. Ülkeler arasındaki gelişmişlik uçurumu sebebiyle global bir üretim seferberliğine gidilemese de, küreselleşmiş bir tüketim alışkanlığı yavaş yavaş yerleşmiş, pazarlar genişlerken, ürünlerin de bu pazarlara ulaştırılması önündeki engeller yıldan yıla ortadan kaldırılmıştır. Dünyanın çeşitli yerlerindeki pazarlarda karşı karşıya gelen üretim odakları kıyasıya bir rekabet ortamını da yaratmak ve burada mücadele etmek durumunda kalmıştır. Reklamcılar müşterilerini bir adım daha öne geçirebilmek için ürettikleri yaratıcı ve cin fikirleri sayesinde pazarda“yenflen”ve“yenen”şirketler yaratmakta ve bu sayede reklamcılar bir yandan piyasayı hareketlendirirken bir yandan da kendi sektörlerine dinamizm katmaktadırlar. Reklamcılık tarihine bakıldığında ilanat olarak yola çıkıldığı, mesajların daha çok yazdı metinler aracılığı ile uzun tümceler hatta paragraflarla okuyucuya iletilmeye çalışıldığı görülecektir. Daha sonraları illüstrasyonlar kullanılmaya başlanmış, teknolojik olanaklar izin verdiğinde ise fotoğraf kullanımı artmıştır.“Tanıtım Fotoğraflarında Cinsiyet Unsurunun Kullandması”konulu bu çalışmanın amacını“Kadın”ve“Erkek”cinsiyetlerinin,“Eril”ve“Dişfl”özelliklerinin basmda yer alan reklamlarda kullanılan görsel metinlerde nasıl işlendiği ve ne yönde kullanıldığı oluşturmaktadır. Toplumsal yaşamın masallar, mitler, folklorik ve geleneksel tüm enstrümanlarla taşıdığı ve bu cinsiyetlere myüklediği birbirinden çok farklı anlam ve beklentiler vardır. Toplumsal cinsiyet (Gender) olarak adlandırılan bu ayrım tanıtımda kullanılan fotoğraflardaki sunumlarda da kendisini göstermektedir.“Erkek”in“Kadın”üzerinde daha baskın bir karakter olarak resmeden gelenekler, modern iletişim olanakları ile iletilen“yeni”mesajlarda da mevcudiyetini korumakta, kadının edilgenliği ürünün kullanım değerine aktarılırken, kullanabilme ve sahip olma yetisi, erkeğin etkenliği ile özdeşleştirilmektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The industrial revolution and developments in railway network around the world has radically changed the manufacturing systems and understanding determined according to the mass order and need. Even though no global manufacturing mobilization is possible due to the wide gaps between countries in terms of development, a global consumption habit has been settled slowly and while the markets are getting expanded, the handicaps in front of delivering the products to these markets have been removed as the years go by. The manufacturing points coming up against the markets in various locations of the world have been forced to create a though competition environment and struggle in this environment Advertisers create“winner”and“looser”companies in the market due to their creative and genius ideas that they have produced in order to bring their customers forward and while the advertisement companies bring some action to the market through this way, they also add dynamism to their own sectors. When the history of advertisement is reviewed, we will see that advertisement was started with ads at the beginning and they were used to transfer the messages to the readers, mostly in written texts and with long sentences, even with paragraphs. Later, illustrations were started to be used and as the technological facilities developed, picture usage was increased. The purpose of this study with the title of“Using Sexuality Element in Promotion Pictures”is to mention the way how the“Masculine”and“Femn^p”features of“Female”and“Male”sexes are processed and for which purpose* they are used in the visual texts used in the media advertisements. There are various different meanings and expectations loaded to these sexes and carried bythe stories, myths, folklork and traditional instruments of social life. This differentiation, which is also referred as gender, shows itself in the presentations of the pictures used in the promotions. The traditions drawing“Male”as a dominant character over the“Female”keep their existence in“new”messages delivered with modern communication methods and while the passivity of the females are transferred to the usage value of the product, the utilization and ownership ability is identified with the dominance of the males. VI