Hemşirelik öğrencilerine basınç yarasını tanılama ve sınıflandırma becerilerini kazandırmada basınç yarası sınıflandırma (PUCLAS-4) e-öğrenme programının etkisi
The impact of pressure injury classification (PUCLAS-4) e-learning program in nursing students to acquire the ability to diagnose and classify pressure injury
- Tez No: 531345
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Nursing, Health Education
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma hemşirelik son sınıf öğrencilerine verilen PUCLAS-4 E-öğrenme programının basınç yarası tanılama ve sınıflandırabilme becerileri üzerine etkisini incelemek amacıyla tek grup ön test-son test desene göre tasarlanmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4. sınıf, araştırmaya katılmaya gönüllü, bilgisayar kullanma becerisine sahip ve internet erişimi olan 223 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında“Öğrenci Tanıtım Formu”,“ Ön test- Son Test Soru Formu”ve PUCLAS-4 eğitim aracı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere araştırma hakkında bilgi verilip sözlü onamları alınmıştır. Öğrencilere uygulanan ön testte fotoğraf içerikli toplam 31 soru, barkovizyon ile ekrana yansıtılarak her bir soruda fotoğrafa ilişkin evrelendirme yapması ya da inkontinans ilişkili dermatit ile basınç yarasını ayırt etmesi istenmiştir. Ön-testin uygulanmasının ardından öğrencilere Puclas-4 E-Öğrenme aracını kullanmaları sağlanmıştır. Puclas eğitimi sonrasında son test uygulanmıştır. Ön test ve son testte aynı fotoğraflar kullanılmış, son testte sadece fotoğrafların sıralaması değiştirilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız grupların ortalamalarını karşılaştırmada ilişkisiz örneklemler için t test analizi, ilişkili grupların ortalamasını karşılaştırmada ilişkili (bağımlı) gruplar için t test analizinden yararlanılmıştır ve öğrencilerin demografik verilerinin değerlendirilmesi için tanımlayıcı istatistiksel analiz kullanılarak sonuçlar tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed insingle group pre-test – post-test pattern in order to examine the effect of the PUCLAS-4 E-learning program given to the senior nursing students on the skills of diagnosis and classification of pressure ulcers. The research was conducted with 223 seniors at Faculty of Nursing in Ege University who volunteered to participate in the research, had computer skills and internet access.“Student Data Form”,“Pre-test – Post-test Question Form”and PUCLAS-4 e-learning tool were used to collect the research data. The students participating in the research were informed about the research and their verbal approvals were obtained. In the pre-test applied to the students, a total of 31 questions with photographs were reflected on the screen on barcovision and they were asked to distinguish pressure ulcers from incontinence associated dermatitis (IAD) or perform staging related to the photo in each question. After the pre-test was applied, the students were asked to use Puclas-4 E-Learning tool. After Puclas training, a post-test was applied. The same photos were used in the pre-test and the post-test, and only the order of the photos was changed in the post-test. In the analysis of the data, t test analysis for unrelated samples was used when comparing the averages of the independent groups while t test analysis for (dependent) groups was used to compare the averages of the related groups. The results were tabulated using descriptive statistical analysis to assess demographic data of the students.