Popüler kültür ve toplumsal cinsiyet açısından Lavazza takvim fotoğraflarının çözümlenmesi
Lavazza calendar photos analysis in terms of popular culture and gender
  1. Tez No: 332492
  2. Yazar: ZALİHA İNCİ KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışma, küresel bir kahve markası olan Lavazza'nın 1993-2012 yılları arasında basılan takvim fotoğraflarının çözümlenmesi amacı ile yapılmıştır. Takvim fotoğraflarında popüler kültür ve toplumsal cinsiyet konularının ele alındığı çalışmada öncelikle, popüler kültür, tüketim kültürü, beden kültürü, toplumsal cinsiyet, fotoğraf ve reklam kavramları hakkında kuramsal bir çerçeve çizilmiş, kahve kültürü ve Lavazza markası üzerinde durulmuştur. Daha sonra Lavazza takvim fotoğrafları Dyer'in (1982) sıraladığı sözsüz iletişim araçları (görünüş, davranış, hareketlilik, aksesuar ve dekorlar) dikkate alınarak, yıllara göre popüler kültür ve toplumsal cinsiyet açısından çözümlenmiştir. Fotoğraf çözümlemelerinin popüler kültür açısından genel olarak değerlendirilmesi; ?Lavazza takvim fotoğraflarının ünlü yüzleri?, ?Lavazza takvim fotoğraflarındaki mitolojik figürler?, ?Lavazza takvim fotoğraflarında yer alan edebiyat kahramanları?, ?Lavazza takvim fotoğraflarına taşınan çizgi roman karakterleri?, ?Lavazza takvim fotoğraflarında sanatın izlerini sürmek?, ?Lavazza takvimlerinde fotomanipülasyondan faydalanılması? başlıkları altında yapılmıştır. Çözümlenen fotoğrafların toplumsal cinsiyet açısından genel olarak değerlendirilmesi ise; ?Lavazza takvim fotoğraflarında cinselliği ile öne çıkan kadın bedeni?, ?Lavazza takvim fotoğraflarında ikinci planda kalan cinsel yönelimler?, ?Lavazza takvim fotoğraflarına model olan ideal ölçülü bedenler?, ?Lavazza takvim fotoğraflarında aile içi roller bakımından kadın ve erkek?, ?Lavazza takvimlerindeki kraliçe kadınlar ve süper kahraman kadınlar?, ?Lavazza takvim fotoğraflarında beyaz ırktan daha az temsil edilen siyahi ırk?, ?Lavazza takvim fotoğraflarında yerel ve ulusal unsurların kullanılması?, ?Lavazza takvim fotoğraflarında Doğu imgesi? başlıkları ile verilmiştir. Bulgular, Lavazza takvim fotoğraflarında, sözel olmayan iletişim araçları olan görünüş, davranış, hareketlilik ile aksesuar ve dekorların hem popüler kültür hem de toplumsal cinsiyet açısından değiştiğini göstermektedir. Çalışmada ayrıca, yarı yapılandırılmış mülakatlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was made with the aim of analyzing Lavazza-which is a global coffee brand-calendar photos that were published between 1993-2012. In the study that discussed popular culture and gender in calendar photos, primarily a theoretical framework was drawn on the concepts of popular culture, consumer culture, body culture, gender, photography and advertising, focused on coffee culture and Lavazza brand. Later, Lavazza calendar photos were analyzed according to the years in terms of popular culture and gender by taking into consideration non-verbal communication means (appearance, manner, activity, props and settings) enumerated by Dyer (1982). Assessment of the photos analysis in terms of popular culture generally was made under the following headings; ?Famous faces of Lavazza calendar photos?, ?Mythological figures in Lavazza calendar photos?, ?The heroes of literature in Lavazza calendar photos?, ?The comic book characters moving in Lavazza calendar photos?, ?Following traces of art in Lavazza calendar photos?, ?Taking advantage of photomanipulation in Lavazza calendar photos?. Assessment of the photos analysis in terms of gender generally was made under the following headings; ?Woman body stand out with it?s sexuality in Lavazza calendar photos?, ?Sexual orientation that remained at the second plan in Lavazza calendar photos?, ?Ideally sized bodies as models in Lavazza calendar photos?, ?In terms of the roles of woman and man within the family in Lavazza calendar photos?, ?Women as queen and women as hero in Lavazza calendar photos?, ?The black race which less represented than the white race in Lavazza calendar photos?, ?The use of local and national elements in Lavazza calendar photos?, ?The Eastern image in Lavazza calendar photos?. The findings indicate, non-verbal means of communication; appearance, manner, activity, props and settings have changed in terms of both popular culture and gender in Lavazza calendar photos. In addition, semi-structured interviews are placed in the study.