İlköğretim 7. sınıflarda 'simetri' konusunun öğretiminde eğitim teknolojilerinin başarı ve tutuma etkisi
The effects of using educational technologies in teaching symmetry to success and attituted in 7th class of primary school
  1. Tez No: 159193
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞÜKRÜ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Eğitimde teknoloji kullanımı, öğretmeni destekleyici ve eğitim ve öğretimin daha anlamlı ve kalıcı olması açısından büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı eğitim ve öğretimde konulan daha iyi anlamak ve kavramak; konuların önemli ve temel noktalarının belirtilmesinde; ayrıca öğrencilerin ilgi ve dikkatini çekme ve öğrenme arzu ve isteklerini teşvik etmede, eğitim teknolojileri ve materyallerinden faydalanılmaktadır. Bu araştırma, deneysel modele göre tasarlanmış olup amacımız; ilköğretim 7. sınıflarda eğitim teknolojileri ve materyallerinin matematik dersindeki başarıya etkisinin olup olmadığım araştırmaktır. Araştırma, İstanbul ili, Esenler ilçesi, Aksoy İlköğretim Okulu'nun 7. sınıflarında okuyan toplam 110 öğrenciye uygulanmıştır. Toplam 110 öğrencinin 55'i deney ve 55'i de kontrol grubunu oluşturmaktadır. Uygulamaya başlamadan önce deney ve kontrol gruplarına ön test ve matematik tutum ölçeği uygulanmıştır. Deney grubunda teknoloji destekli eğitim uygulanırken, kontrol grubunda klasik öğretim yöntemi takip edilmiştir. Toplam 4 haftalık bir süre içinde çalışma tamamlanmıştır. Ders sunumunda, bilgisayar, projeksiyon gibi araçlar, Microsoft PowerPoint, Windows Media Player gibi programlar, resimler, şekiller, ses ve çeşitli animasyonlar kullanılmıştır. Çalışma sonunda her iki gruba son test ve matematik tutum ölçeği testi uygulanmıştır. Aynca çalışmanın bitiminden 8 hafta sonra hatırlama testi uygulanmış ve yapılan etkinliklerin başarıya, matematik tutumlarına ve hatırlamaya etkisi araştırılmıştır. Microsoft PowerPoint sunularından oluşan öğretim rnateıyaUerinin uygulanmasından sonra toplanan bilgiler SPSS istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak ortaya çıkarılan sonuçlar şunlardır 1. ilköğretim okullarının 7. sınıflarında eğitim teknolojilerinin matematik dersinde başarıya olumlu etkisi vardır. 2. İlköğretim okullarının 7. sınıflarında eğitim teknolojilerinin matematik dersine karşı olan tutumlarına etkisi vardır. III3. İlköğretim okullarının 7. sınıflarında eğitim teknolojilerinin kullanılması öğrencilerin derste öğrendiklerini hatırlamasını kolaylaştırmaktadır. 4. Anne-baba eğitim durumlarının başarıya etkisi yoktur. 5. Öğrencilerinin aile gelir durumlarının başarıya ve tutuma etkisi vardır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Using Technology has a very important place in education because it supports the teachers and it makes education more meaningfull and permanent. Therefore, to understand and comprehend the subjets in education, to emphasise the main and important parts of the subjects, and also to draw the students attention and interest and stimulate their desires and wills, educational technology and materials are used. This research is designed according to experimental model and the goal of this research is to search if using educational technology and materials in maths lessons has any effect on the 7th grade students success in primary school. The research is applied to 110 7th grade students in Aksoy Primary School in Esenler, Istanbul. 55 of these 110 students are experimented (tested) group and 55 of them are controlled group. Before starting the application, the experimented group and the controlled group are applied pre-test and mathematics attitude schale. In controlled group, education based on technology is applied. The research is completed in 4 weeks time. In presentation of the lesson, programmes like computer, datashow, Microsoft PowePoint, Windows Media Player and different animations like pictures, figures, sound are used. After the application, the two groups are applied post -4est and mathematics attitude scale. In addiation, 8 weeks later the experiment has finished, students are applied the recall test and the experiment's effect on succes, mathematics attitude and recall is searched. After the application of the educational materials which are formed from Microsoft PowerPoint presentations, information gathered is evalvated with the SPSS statistics programme. These are the results which are based on the findings gained in this research: 1. In primary scholl, in 7th grade, education technologies have a positive effect on maths lesson. 2. In primary school, in 7th grade, education technologies have a positive effect on attitudes to mathematics.3. In primary school, in 7th grade, using education Technologies become the students' remembrance of the things learnt in the lesson easy. 4. The educational status of the father and mother has no effect on the success. 5. The students' families' income status has an effect on the success and the attitude. VI