Yıldız Şale Kasr-ı Hümâyunu'nda bulunan halı ve seccadeler (malzeme-teknik-desen açısından incelenmesi)
Carpet and rug in the Yıldız Sale Kiosk (in term of the material-design-technical aspects)
- Tez No: 159195
- Danışmanlar: PROF.DR. FERYAL İREZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET“Yıldız Şale Kasr-ı Hümâyunu Halı ve Seccadeleri”isimli çalışmamızda, kasırda bulunan 49 (kırk dokuz) adet halı incelenmiştir. İncelenen bu halıların 11 (on bir) adedi Hereke, 10(on) adedi İran, 2(iki) adedi Feshane, 19(on dokuz) adedi İsparta ve 7(yedi) adedi gruplandırılmamış halılardır. Çalışmada, önce Şale kasrında bulunan halıların sayıca tespitleri, daha sonra da teknik ve boyarmadde analizleri yapılmıştır. Halıların; boyutları, kaliteleri, hav yükseldikleri, malzemeleri, desen özellikleri, kullanılan boyarmadde ve boyarmadde kaynaklan tespit edilmiştir. Kasırda bulunan halıların dokundukları bölge ve dönem tespitlerinde teknik ve boyarmadde analiz sonuçlarından yararlanılmıştır. İncelenen Hereke, İran ve Feshane halılarının bazılarında sentetik bazılarında doğal boyarmaddeler kullanılmıştır. İlk üretilmiş olan Hereke halılarında doğal boyarmaddelerin yaygın olarak kullanılmış olduğu, daha sonraki dönemlerde üretilmiş olanlarda ise sentetik boyarmaddelerin daha yaygın olarak kullanılmış olduğu söylenebilir. Isparta halılarının boyarmadde analizlerinin tamamında ise sentetik boyarmaddeler bulunmuştur. İncelenen Hereke halılarından ikisinde sine düğümü, diğerlerinde gördes düğümü kullanılmıştır. İncelenen İran halılarından ikisinde gördes düğümü, diğerlerinde sine düğümü tespit edilmiştir. Feshane halılarında gördes düğümü kullanılmıştır. İsparta halılarının ise yalnızca bir tanesinde gördes düğümü, diğerlerinde sine düğümü tespit edilmiştir. VIÇalışmada, Şale Kasr-ı Hümayunu'nda bulunan halıların bu teknik ve boyarmadde analizlerinin yanında, halıların gelecek nesillere aktarılabilmesi için nasıl korunmaları gerektiğine dair öneriler de verilmiştir. Bu çalışmanın, ileride yapılabilecek konservasyon çalışmalarına bir ışık tutacağı düşünülmektedir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study, we examined fortynine (49) carpets İn Sale Kiosk. There are eleven (11) Hereke, ten (10) Persian, two (2) Feshane, nineteen (19) İsparta and seven (7) ungroup carpets were determined in the Kiosk. First total number of the carpets in the Kiosk were determined in spide of weaving region and technical analyses are made of them. Dimension of the carpets, qualities, knot-types, design characteristic dyestuffs and dye source are determined. To clarify the weaving regions and era we used the results of technical and dyestuff analyses. On weaving of the Hereke, Persian and Feshane carpets in the Kiosk both natural and synthetic dyestuffs were used. Instead of first production of Hereke carpets were made of widespread natural dyestuffs the latests were made of widespread synthetic dyestuffs. But the whole of İsparta carpets were made of synthetic dyestuff. On the two Hereke carpets which we examined sine knot was used. At the others gördes knot was used. On the two Persian carpets which we examined gördes knot was used. At the others sine knot was used. Also gördes knot was used on Feshane carpets. There is only one İsparta carpet knot on gördes but at the others sine knot was used. In this study, the carpets in Yıldız Sale Kiosk were examined as a technical, designing and dyestuff aspect and we give advices for how to protect the carpets to move them to the next generations. The results of this study will help following conservation studies. vm