Yıldız Şale Kasr-ı Hümayunu üst kat oda ve salonlarındaki mobilyalar
The furnitures of the upper rooms and halls in Yildiz Şale Kiosk
  1. Tez No: 332818
  2. Yazar: EMİNE GÖZDE KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışmasında `Yıldız Şale Kasr-ı Hümayunu Üst Kat Oda ve Salonları'nda yer alan mobilyalar beş ana başlık altında toplanarak incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde genel olarak tez çalışmasının amacı, kapsamı ve yöntemine ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Avrupa etkisindeki geç devir Osmanlı mobilya örneklerini barındırdığı gözlemlenen Şale Kasr-ı Hümayunu mobilyalarının üsluplarının gelişimine değinilmiştir. Üçüncü bölümde söz konusu mobilyaları barındıran Şale Kasr-ı Hümayunu'nun kısaca tarihçesi anlatılmış ve tanıtımı yapılmıştır. Tezin dördüncü esas bölümünde, yapının farklı tarihlerde inşa edilişi göz önünde bulundurularak, ilk yapılan kısımdan (1879), son eklenen kısma (1898) doğru Şale Kasr-ı Hümayunu'nu üst kat oda ve salonlarında yer alan mobilyalar ayrı ayrı tespit edilmiştir. Tespiti yapılan tüm bu mobilyalara ait fotoğraflar, envanter bilgileri ve özellikler her bir oda ve salon için hazırlanan tablolara yerleştirilerek kataloglar oluşturulmuştur. Beşinci bölümde ise, söz konusu kataloglar üzerinden yapılan tespitlerden yararlanılarak Yıldız Şale Kasr-ı Hümayunu mobilyaları işlevleri ve üslupları bakımından değerlendirilmiş, oda ve salonlardaki özgün yerlerini koruyup korumadıkları belirlenmeye çalışılarak sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the furnitures of the upper rooms and halls in Yıldız Şale Kiosk was investigated under the five main headings. In the first chapter, the purpose, scope and method of the thesis were generally presented. In the second part, the development of furniture styles in Yıldız Şale Kiosk which contains late period Ottoman furniture instances under the influence of European style were studied. In the third chapter, a short history of Yıldız Şale Kiosk which contains the mentioned furnitures were explained and presented. In the fourth main section of the thesis, the furnitures which are located in the upper rooms and halls in Yıldız Şale Kiosk has been separately determined from the first part of the structure (built in 1879) to the latest addition (built in 1898) to the section by taking into consideration that the stucture was built on different dates. Photographs related to the all identified furnitures in Yıldız Şale Kiosk, inventory information and specifications were put in tables which prepared for each rooms and halls. Catalogs were created by using these tables. In the fifth chapter, the furnitures of Yıldız Şale Kiosk were evaluated in terms of functions and styles by making use of the findings of these catalogs. Finally, the results were presented by trying to determine whether or not the furnitures in the rooms and halls were preserved in their original locations.