Avrupa Birliğinde kent ve kentleşme politikaları ve Türkiye
  1. Tez No: 159261
  2. Yazar: ADNAN YAZGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Türkiye'nin Avrupa Birliğine üye olma sürecinde, iç hukukun Birlik müktesebatına uyumu ile kamusal politika ve uygulamalarda, kentsel hak ve özerkliğin korunup geliştirilmesi oldukça önem kazanmıştır. Globalleşme süreciyle kent ve kentleşme dinamiklerinde ortaya çıkan yeni oluşumlar, kent yönetimlerinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu alanda yaşanan değişim, sadece ekonomik ve sosyal alanı değil, kent mekânlarını da etkileyerek global kentleri ortaya çıkarmıştır. Avrupa Birliğinde kent ve kentleşme politikaları açısından Türkiye'nin konumunun ele alındığı bu tez çalışmasında kavramsal çerçeve dâhilinde kent, kentleşme, Avrupa Birliği tarihçesi ve kurumları ile globalleşme ve yerellik kavramları, Birliğin genel olarak kent ve kentleşme politikalarına yaklaşımı ve bu yaklaşımın Birlik geneline yansımaları ele alınmaktadır. Avrupa Birliğine giriş sürecinde Türkiye'de kentleşme politikaları, bu politikalar için alınması gereken önlemler, mevcut sorunlar ve çözüm yaklaşımları, incelenmektedir. Türkiye'de kentleşmenin gelişimi ve kentleşme politikaları, kalkınma planları ve uluslararası belgeler açısından değerlendirilmektedir. Avrupa Birliğinin kent ve kentleşme politikaları açısından Türkiye'de kent ve kentleşme politikaları tartışılmakta ve öneriler getirilmektedir. Tezin anahtar kavramları“Kent”,“Kentleşme Politikaları”,“Avrupa Birliği”,“Türkiye”,“Merkeziyetçi Yönetim”,“Yerel Yönetim”“Globalleşme”ve“Yerellik”tir.
Özet (Çeviri)
240 ABSTRACT In Turkey's process of becoming a member state of the European Union, the accord of internal law with the acquis communautaire and developing as well as protecting urban justice and autonomy within public policies and implementations has become an important issue. Through the globalization process new formations revealing from city and urbanization dynamics has put forward the importance of city management. The metamorphosis experienced in this field has exposed global cities by influencing not only economic and social fields but also the city residences. In this thesis where the Turkey's place has been examined in terms of city and urbanization policies in the European Union; city, urbanization, history of European Union and its institutions, globalization and localization concepts, Union's general approach to city and urbanization policies and its reflections in the Union has been examined in the scope of a conceptual frame. The urbanization policies in Turkey and the precautions taken regarding these policies as well as the existing problems and resolution methods have also been examined. The development of urbanization and urbanization policies in Turkey has been evaluated in terms of the development plans and international documents. The city and urbanization in Turkey has been argument and suggestions put forward. The key concepts of the thesis are“City”,“Urbanization Policies”,“European Union”,“Turkey”,“Centralized Management”,“Local Management”,“Globalization”and“Localization”.