Management practices as determinant of organizational climate and the effect of climate on job satisfaction
Örgüt ikliminin algılanmasında yönetici ve çalışan farklılığı
  1. Tez No: 159262
  2. Yazar: TUĞBA TUĞMAN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ERDEM ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Örgüt iklimi, çalışma ortamının çalışanlar tarafından nasıl algılandığını tanımlamaktadır. Örgüt iklimi ile çalışanların tutum ve davranışları arasındaki ilişki birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bunun yanısıra iklim algısı ile çeşitli örgütsel çıktılar arasındaki anlamlı ilişki de birçok araştırmacı tarafından vurgulanmaktadır. Örgüt iklimi, bireylere ilişkin olarak motivasyon, iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve performans gibi konular üzerinde etkili olmakla beraber, bireyleri etkileyen bu faktörler biraraya geldiğinde, örgütsel etkinlik ve verimlilik gibi örgütsel sonuçları da etkilemektedir. Örgüt iklimini belirleyen birçok değişken olmakla beraber, yapılan araştırmalar örgüt iklimini etkileyen en önemli etmenin yönetici uygulamaları olduğuna işaret etmektedir. Örgüt iklimi, çalışanların çalıştıkları ortamı tanımlamaları iken, bu ortamı değerlendirmelerinin de onların iş tatmini üzerinde etkisinin büyük olduğu ve hatta iş tatmini tanımının bu değerlendirme olduğu vurgulanmaktadır. İş tatmini, örgütsel iklim konusuna ilişkin olarak en sık araştırılan konulardan biridir ve iş tatmini literatürde pozitif bir iş ortamının sonucunda kişide oluşan memnuniyet hissi olarak yer almaktadır. Bu çalışma, yönetici uygulamalarının çalışanların çalıştıkları ortamı algılamalarını anlamlı ölçüde etkileyeceğini ve bu iklim algısının da iş tatmini üzerinde etkili olacağını öne sürmüştür. Çalışmaya farklı sektörlerden, çok uluslu firmaların 124 çalışanı katılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, 18 yönetici uygulaması bir bütün olarak çalışanların iklim algısındaki farklılığın % 55' ini açıklamaktadır. Yönetici uygulamaları spesifik olarak 6 iklim boyutundan“ödüllendirme”boyutunun % 51'ini açıklayabilmektedir. İklim boyutlarından kimlik, destek, yapı ve sorumluluk da yönetici uygulamaları tarafından açıklanabilmektedir ancak açıklanabilene yüzdeleri ödüllendirme boyutuna göre daha sınırlı kalmıştır.Boyutlardan biri olan“kontrol”, yönetici uygulamaları tarafından açıklanamamıştır ve iklimin bu boyutu ile hiçbir yönetici uygulaması arasında korelasyonel bir ilişki bulunamamıştır. İklim algısı ve iş tatmini arasındaki ilişki incelendiğinde, iklim algısının iş tatminindeki değişimin % 34' ünü açıkladığı bulunmuştur. İklimin alt boyutları incelendiğinde ise,“kimlik”ve“ödüllendirme”alt boyutlarının iş tatmininin % 43' ünü açıkladığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar göstermektedir ki, yöneticiler çalışanlarını ödüllendirerek ve onların örgütü ve yapılan işleri benimsemesini sağlayacak tutum ve davranışlara ağırlık vererek, hem onların çalıştıkları ortamı olumlu olarak algılamalarını sağlayabilecekler, hem de bu olumlu algı sayesinde çalışanların genel iş tatminlerini artırabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The organizational climate is defined as the perception of how it feels to work in a particular environment. Many researches pinpoint to the significant relation of organizational climate to employee attitudes and behaviors as well as various organizational outcomes. At the personal level, organizational climate has been related to employee motivation, job satisfaction, intentions to quit and job performance while the individual factors all together contribute to the organizational efficiency and effectiveness at the organizational level. There are different variables that determine an organization's climate, yet research has consistently shown that by far the most important determinant of climate is the management practices. While climate is the perception of how employees describe their work environment, job satisfaction is the evaluation of this perception. Job satisfaction has been one of the most frequently investigated topics in relation to organizational climate and has been listed among the individual outcomes of a positive work climate. The study hypothesized that management practices would affect the employee perception of the organizational climate and this perception would affect the general job satisfaction of the employees. The sample consisted of 124 employees from various sectors of multinational companies who participated voluntarily in the study. The results revealed that, 18 management practices as a whole predicted % 55 of the variance in climate perception of the employees. Among all 6 dimensions of total climate, management practices could predict % 51 of the variance in Recognition perception of the employees in their work environment. Identity, Support, Structure and Responsibility were also affected by the management practices but the prediction values weresmaller. The Control dimension of the climate was neither explained by the management practices, nor a correlation existed between this dimension and management practices. In terms of the relation between climate perception and job satisfaction, the study results revealed that 34% of variance in general job satisfaction could be attributed to the climate perception of the employees. When specific dimensions of climate were considered, identity and recognition dimensions together could explain 43% of variance in the general job satisfaction of the employees. II