İlköğretim okulları ikinci kademe müzik eğitiminde kullanılan marşlara ilişkin piyano eşliklerinin müzik öğretmenleri tarafından çalınabilirliği
The use of the piano accompanimentes with the marches by the music instuctors at the secondary school education
  1. Tez No: 159272
  2. Yazar: ŞENAY TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İLKÖĞRETİM OKULLARI İKİNCİ KADEME MÜZİK EĞİTİMİNDE KULLANILAN MARŞLARA İLİŞKİN PİYANO EŞLİKLERİNİN MÜZİK ÖĞRETMENLERİ TARAFINDAN ÇALINABİLİRLİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) ŞENAY TOPÇU GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okulları ikinci kademe müzik eğitiminde kullanılan marşlara ilişkin piyano eşliklerinin, müzik öğretmenleri tarafından ne ölçüde çalınabildiğini tespit ederek, bu eşlikleri çalarken karşılaşılan zorluklan saptamak ve var olabilecek problemlere ilişkin öneriler sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma betimsel bir araştırma olup,“kaynak tarama”ve“anket uygulama”yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Bu anketler sonucunda toplanan veriler, istatiksel olarak çözümlenip, frekans ve yüzdelik tablolarına dönüştürülmüştür. Araştırma sonucunda,“Armoni-Kontrpuan-Eşlikleme”,“Korrepetisyon”ve“Piyano”eğitiminde kazanılan bilgi ve becerilerin, müzik öğretmenlerince marşların piyano eşliklerine yeterince yansıtılmadığı görülmüştür. Dersler arası eşgüdümün sağlanması, daha işlevsel bir eğitim verilmesi gerektiğine ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE USE OF THE PIANO ACCOMPANIMENTS WITH THE MARCHES BY THE MUSIC INSTUCTORS AT THE SECONDARY SCHOOL EDUCATION (MASTER THESIS) ŞENAY TOPCU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EUCATIONAL SCIENCES Ankara 2005 ABSTRACT This study aims to determine to what an extent the piano accompaniments are used with the marches by the music instructors at the secondary school music education and focuses on the possible problems and offers suggestions for them. As a descriptive research, this study has been prepared by“gathering data”and applying guestiomaires“. The data gathered have been analyzed statistically and have been presented in tables of freguency and percentage. The present study shows that the music instructors do not sufficiently make use of the skill and knowledge they acguired in ”Harmony-Counterpoint- Accompanist“, ”Korrepetisyon“ and ”Piano" courses in the piano accompaniments of the marches. Suggestions have been made for the coordination between the courses and for a moore functional education.