Sağlık personelinin organik gıdaları tüketmedeki görüşlerinin saptanması
To define the ideas of the health personnel regarding the usage of the organic foods
  1. Tez No: 159271
  2. Yazar: SİBEL ERTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, sağlık personelinin organik besinleri tüketmedeki görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi'nde bulunan 10 klinik üzerinde yürütülmüştür. Çalışma, Tesadüfi Örnekleme Yöntemi ile hasta bakıcı, laborant, hemşire ve doktor olarak görev yapan sağlık personeli arasından seçilen toplam 196 sağlık personeli üzerinde uygulanmıştır. Bu araştırmanın yürütülmesinde tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık personelinin listesi % 43.9'u hemşire, % 23.0'ı doktor, % 17.9'u hastabakıcı ve %15.3'ü laboranttır. Sağlık personelinin %74,9'u kadın, %63,0'ı yüksek öğrenim mezunu, %37,4'ü 10 yıldan daha fazla süredir çalışmaktadır. Sağlık personelinin % 21.2'si organik ürünlerle ilgili bilgi düzeylerini yeterli görmektedir. Yeterli görmeyenlerin oranı %67.4'tür. Sağlık personelinin % 70.3 'ü organik ürünlerle ilgili eğitimi gereksememektedir. Genellikle organik besinlerle ilgili bilgi düzeylerini yetersiz görmektedirler. Tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinde sağlık personelinin % 58.7'si kimyasal gübre kullanımını, % 92.2'si hormon kullanımını, % 33.2'si tarımsal ilaç kullanımını ve % 43.6'sı ise pestisitlerin kullanımını onaylamamaktadır. Sağlık personeli organik ürünleri desteklemekte fakat, kullanılan bazı maddelerin tarımsal ürünlerin sağlıklı besin ürünleri olmasını engellediğini düşünmektedirler. Araştırmaya katılan ve konuyla ilgili görüş bildiren sağlık personelinin %96.3'ü sağlık üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde bazı maddelerin kullanılmaması gerektiğini düşünmektedir.Tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinde hormonların kesinlikle kullanılmaması gerektiğini savunmaktadırlar. Buna neden olarak da sağlık üzerindeki olumsuz etkisini göstermektedirler. Sağlık personeli organik besinlerin önemine inanmaktadırlar. Sağlık personelinin çoğunluğu modern tarım yöntemlerinde kullanılan kimyasal maddelerin, kanser riskini artıran nitrozemin ve nitrozemidlerin oluşmasına neden olabileceğini düşünürken, yaklaşık yarısı da sindirim sistemi hastalıklarına neden olabileceğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been performed in order to identity the views of health personnel on consuming organic nutritives. The research has been carried out in 10 clinics selected as study environment where the clinics in Ankara University Medical Faculty Cebeci Hospital. The study has been applied on a total of 196 health personnel, selected among health personnel working as hospital attendant, laboratory technician, nurse and medical doctor, through Random Sampling Method. In carrying out this research, general scanning method has been used. The health personnel to participate into the research can be listed a follow: 43.9 %nurses, 23 % doctors, 17.9 %trained nurses and 15.3 % laborants. And these personnel's 74.9% woman, 63% graduated academic, 37.4% has been worked over 10 years. The ratio of those, who deem it sufficient, is only 21.2%. 67.4% of health personnel, do not consider their knowledge level related with organic products as sufficient. 70.3% of health personnel, feel need for training related with organic products. In general they consider their knowledge levels related with organic nutritives are insufficient. In growing up agricultural products, 58.7% of health personnel do not approve the use of chemical fertilizers, 92.2% do not approve hormone use, 33.2% of them do not approve use of agricultural medicines and 43.6% do not approve the use of pesticides. Health personnel support organic products; however they consider that some of the substances used, prevent agricultural products from being healthy nutritives. 96.3% of the health personnel, who participated in the research and stated their views related with the subject, think that some of the substance should not be used in growing up agricultural products, due to their negative effects on health. They defend that hormones should never be used in growing up agricultural products. As its reason they showed their negative effect on health. Health personnelbelieve the importance of organic nutritives. Most of the health personnel, while thinking chemical substances used in modern agricultural methods, may be the cause of formation of nitrozemine and nitrözemides that increase the risk of cancer, approximately half of them think that they may cause digestive system diseases.