Eğitim programları ve öğretim anabilim dalı mezunu olup zihin engelliler öğretmenliği yapan öğretmenlerin sınıf içi etkinlikler sırasında karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The problems that the teachers who have been graduated from educational cirruculums and teaching them who work as the teachers for the mental disabled ones that meet at the activities in the classroom, and their suggestions of solution
  1. Tez No: 159278
  2. Yazar: BİRGÜL AYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE FÜSUN ÖKSÜZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İİİ ÖZET Ülkemizde, zihin engelliler öğretmeni personelinin sistemli bir şekilde örgün eğitim içerisinde yetiştirilmesine, 1952 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü, Pedagoji bölümüne bağlı olarak açılan Özel Eğitim Şubesi ile başlanmıştır. Özel eğitim okul ve sınıflarında öğretmen gereksinimi, 1983 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde 4 yıllık Özel Eğitim Öğretmenliği Programı açılana kadar, normal okul öğretmenleriyle karşılanmaya çalışılmış, bu öğretmenlerin bir kısmı 2-3 haftalık hizmet içi eğitim seminerleriyle yetiştirilmiştir. Ülkemizde 50 yılı aşkın bir süreçte zihin engelliler öğretmeni yetiştirme çabalarının sürmesine rağmen, henüz nicelik olarak istenilen seviyeye ulaşılmış değildir. Halen mevcut öğretmen ihtiyacı, öğretmenlik tecrübesi olan farklı branşlardaki öğretmenlerden karşılanmaktadır. 20 Şubat 2002 tarihinde, 24677 sayılı resmi gazetede yayımlanan, MEB Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' le, zihin engelliler öğretmenliğinde öğretmen gereksiniminin karşılanamaması sebebiyle, Eğitim Programlan ve Öğretim Anabilim Dalı Mezunlarının bu alana atanmalarının önü açılmıştır. Anabilim Dalı mezunları; 2002 yılma kadar, yine kendi branşları olmayan sınıf öğretmenliğine atanırken, 2002 yılı Nisan ayında 363 mezun, kendi branşları olmayan zihin engelliler öğretmenliğine atanmıştır. Bu beklenmedik durum; Eğitim Programlan ve Öğretim Anabilim Dalı mezunu zihin engelliler öğretmenlerinin, eğitim kurumlarımızdaki mevcut sorunlar dışında, farklı sorunlarla da karşılaşmalarına sebep olmuştur. Bu araştırma. Eğitim Programlan ve Öğretim Anabilim Dalı Mezunu zihin engelliler öğretmenlerinin, sınıf içi eğitim faaliyetlerinde karşılaştıktan sorunları ve nedenlerini tespit etmeyi ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, alan araştırması niteliğindedir. Araştırmanın evrenim; MEB'in 2002 Nisan ayında zihin engelliler öğretmenliğine atadığı 363 Eğitim Programlan ve Öğretim Anabilim Dalı Mezunu oluşturmaktadır. Araştırmada; İstanbul, Ankara,IV Samsun, Denizli, Diyarbakır illerinde görev yapan, Eğitim Programlan ve Öğretim Anabilim Dalı Mezunu zihin engelliler öğretmenleri örneklem gurubu olarak seçilmiştir. Araştırmanın verileri anket yoluyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; frekans dağılımı, yüzde ve ki-kare (x2) analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; öğretmenlerin sınıf içi eğitim ekinliklerin sırasında en fazla karşılaştıkları sorunlar;“öğrencilere yeni davranışlar kazandırırken güçlüklerle karşılaşmak”ve“öğrencilerin olumsuz davranışlarının düzeltilmesi yada azaltılmasında yeterli olamamak”sorunlarıdır. Öğretmenlerin sorunlarının ortaya çıkmasında en etkili nedenler;“öğrencilerin davranış kazanma ve olumsuz davranışlarının düzeltilmesi için yapılan planlamada, velilerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemeleri”,“yeterli ders araç-gerecinin bulunmaması”,“yardımcı ders kitaplarının bulunmaması”,“öğretmenin, yeterli bilgi ve deneyime sahip olmaması”biçiminde ortaya çıkmıştır. Köyde ve Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezlerinde çalışan öğretmenlerin, bu nedenlerle daha yoğun olarak karşılaştıkları görülmüştür. Sonuçta; elde edilen bulgulardan yararlanılarak, öğretmenlerin mevcut soranlarının nedenleri ve sorunların çözümüne ilişkin görüşleri doğrultusunda, sorunlarına çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The process of placing the personnel of mentally handicapped teachers into the intensive education in a systematic way has for the first time started in 1 952 at the Special Education Branch that reports to Gazi University, Faculty of Education, Department of Pedagogy. The demand for teachers in said Special Education schools and classes were first attempted to be met by teachers of normal mainstream education schools until the 4 year Special Education Teacher Program that reports to Anadolu University was opened at the date of 1983, and some of these teachers were trained by the intra-service training seminars that lasted for 2-3 weeks. Although efforts for raising mentally disabled raising have been on the agenda for a period exceeding 50 years, satisfactory quantities of trained teacher could not have been met yet. At present, the need for said teachers are already met by allocating teachers of different branches on this program. By the Regulation for making amendment in the National Education Ministry Special Education Services that is issued in the Official Gazette of Turkey dated 20th February 2002 and numbered 24677, as the need to meet the teacher demand for the mentally handicapped students could not be met at a satisfactory degree, it is resolved that the graduates of the Education and Training Curriculum are decided to be allocated on this area. While the main science branch graduates had been appointed as the class teacher position that were not related with their own branches until 2002, in April 2002, totally 363 graduates were appointed as the teachers of the mentally handicapped classes. This unexpected condition, has led to different problems in addition to the existing ones arising from the fact that the graduates of Education and Training Main Science Branch have encountered. This paper seeks to shed light on the problems that the Training and Education Program Main Science Branch graduates encounter during their classroom education activities and to develop proposals to solve said problems.VI This study is not a field research. The universe of the research is the 363 graduates were appointed as the teachers of the mentally handicapped classes who were appointed by the Ministry of National Education in April 2002. In the research the sample is drawn among the mentally handicapped class teachers in the provinces of Istanbul, Ankara, Denizli, Diyarbakır. The data of the research are collected through survey method. During analysis of the data, the variance analysis, percentage and ki-square (x2) methods are used. According to the findings of the research among the problems that are most frequently met by the teachers during the classroom education activities are“Meeting difficulties during acquiring new behaviors to the students”and“to remain insufficient during correcting or decreasing the unfavorable behaviors of the students”The most efficient causes on emergence of the teacher problems are that“the custodies of the students do not undertake or realize their responsibilities on correcting or decreasing the unfavorable behaviors of the students”,“unavailability or lack of sufficient number of course equipment and devices”,“unavailability or lack of sufficient number of text books”, and“the teacher's lack of sufficient knowledge and experience”. It is observed that the teachers who are employed in rural schools, in the Training Application School and Labor Training Centers have encountered with said problems more frequently. As a result, by utilizing the existing findings, proposals are attempted to be developed to find solution for the causes of the teachers problems by considering their own views and opinions.