İlköğretim 6, 7 ve 8.sınıf öğrencilerin okuma alışkanlıkları (Kayseri örneği)
Reading habits of the secondary school students (6, 7, 8.grades) (sample of Kayseri)
  1. Tez No: 159277
  2. Yazar: YUNUS EMRE TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Okuma, yaşamı zenginleştiren, insanın bilgi ve kültür kazanmasında anahtar rol oynayan ve hayat boyu devam etmesi gereken bir alışkanlıktır. Bu yüzden öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırılması, eğitimin her kademesinde önemli bir hedef olarak düşünülmelidir. Bu araştırmada, Kayseri merkez ilçelerindeki farklı sosyo-ekonomik düzeylerde bulunan 8 ilköğretim okulundaki 433 öğrenciden,“Anket”ile veri toplanmıştır. Öğrencilerin sosyo-ekonomik durumlarına, okuma alışkanlıklarına ve kütüphane kullanımlarına ilişkin bazı göstergeler belirlenmiştir. Bu verilerden hareketle; cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, okudukları sınıf ve anne-babanın eğitim düzeyine göre okuma alışkanlıklarında ve kütüphane kullanımlarında bir farklılık oluşup oluşmadığı değerlendirilmiştir. Öğrencilerin gün içerisinde okudukları zamanlara baktığımızda; akşam saatlerinde okumayı birinci sırada, öğleden sonra okumayı ikinci sırada, öğleye doğru okumayı üçüncü sırada, gece yatmadan önce okumayı dördüncü sırada, sabah erken saatte okumayı da son sırada seçmişlerdir. Ayrıca öğrencilerin gece yatmadan önce kitap okumayı seçmelerinde kendilerine ait odanın olmasının etkili olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin % 65,4'ünün okulunda kütüphanenin olduğu, % 34,6'sının ise okulunda kütüphanenin olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin %34,6'sının okulunda kütüphane olmaması, bulunanların ise % 24,2'sinin bu kurumdan hiçbir şekilde yararlanmaması, öğrencilerin % 58,8'inin okul kütüphanelerinden yararlanmadıklarını göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin % 67,7 'sinin ise sınıfında kitaplığı yoktur.II Yapılan analizler sonucunda, öğrencilerin okuma alışkanlıkları, kütüphane kullanımları ile cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, okudukları sınıf ve anne-babanın eğitim düzeyine göre anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeyleri ile öğrencilerin dergi takip edip etmemeleri, evlerine gazete ve dergi alınıp alınmaması, evlerinde kitaplık ve öğrencilerin kendilerine ait kitaplıklarının olup olmamasına göre de anlamlı farkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Reading is a habit that has the vital role gain knovladge and culture and that must continve during one's life. Becauce of that reason, it is thought as an important target to make students have the habit of reading at every of education. İn this research, thee data have been collected from 433 students who are 8 different elementary schools that are in Kayseri's central tows and that are on differet socio-economic levels by the help of“the questionnaire”. There are some charts about students' socio-economic sitvations, their habit of reading and their use of library. İn the light of these data, it has been considered if the students' habit of reading and their use of library would change according to their sexes, socio economic levels, grades and their parants' education level. When their chosen time for reading has been scrutinizd, it has been found out that they have chosen reading inthe evenings as the first one, then comes reading in the afternoons, reading at noons for the third, reading before sleeping comes as the fourth and as the last one, reading early in the mornings comes. Alsa it has been discovered that their having a room belonging to them is effective on their choice of reading before sleeping. It has been identifind that the 65,4 % of the students who have joined the research have a library at school, but the 34,6 % of them dont have any. This Shows that the absence of the library at the 34,6 % of the students' school and the rate, 24,2 % of the students Who have a library but o not use it show that the 58,8 % of the students do not benefit from their schols' libraries. Moreover, the 67,7 % of the students have not got a classroom library.IV It has been understood from the results of the analyses that there are some meaningful differences in students' habit of reading and their use of library due to their sexes, socio-economic levels, grades and their porents' education level. Besides this it has been sees that there are some important differences in their socio-economic levells on account of their magazine reading, their parents' buying magazine/ newspaper, having a library at home and having a librarythat belongs to them at home.