Özel tüketim vergisinin Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri uygulamasının karşılaştırılması
- Tez No: 159279
- Danışmanlar: PROF.DR. SACİT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Ekonomik sürecin üretim ve dağıtım aşamalarında veya bunlardan sadece birinde, istisna ve muafiyetler dışındaki bütün mal ve hizmetlerden genel olarak alınan muamele vergisine karşılık, ayrı ayrı belirtilen bazı mal ve hizmetlerden alınan vergilere özel tüketim vergileri adı verilir. özel tüketim vergilerinin konusu ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle beraber, daha ziyade iki grup tüketim maddesinden alınmaktadırlar. İlk grubu alışkanlık vergici maddeler (sigara ve alkol gibi) ve lüks maddeler (kürk, mücevher gibi) oluşturmaktadır. İkinci grubu ise sürümü çok yüksek olan bazı mallar (benzin, çimento gibi) oluşturmaktadır. Avrupa Birliği'nde özel tüketim vergisinin konusunu madeni yağlar, alkol ve alkollü içecekler ile işlenmiş tütün ürünleri oluşturmaktadır. Vergi oranları tütün ve tütün mamullerinde ad valorem esasa göre belirlenmiş olup %5 ile %57 arasında değişmektedir. Diğer ürünlerin tamamında ise vergilendirmede spesifik yöntem esas alınmıştır. Türkiye Avrupa Birliği'ne aday ülke olarak, Gümrük Birliğine geçilmesinden sonra, ülkenin ekonomik ve mali çıkarlarını korumak amacıyla özel tüketim vergisi uygulamasına geçmiştir. Vergi kanunlarının sadeleştirilmesi ve Avrupa Birliği mevzuatına uyum amacıyla düzenlenen 4760 Sayılı özel Tüketim Vergisi Kanunu 12.06.2002 Tarih ve 24783 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yasa ile 16 adet vergi, harç, fon ve pay yürürlülükten kaldırılmıştır. Özel tüketim vergisi, Kanuna ekli 4 ayrı listede sayıları aşağıdaki mal çeşitleri için uygulanmaktadır.-Akaryakıt ürünleri ve türevleri (I Sayılı Liste), - Motorlu Taşıtlar (II Sayılı Liste), - Kolalı gazozlar, alkollü içecekler ve tütün mamulleri (III Sayılı Liste), - Genel olarak lüks mal kategorisinde kabul edilen ve eskiden % 26 oranında KDV'ye tabi mallar (IV Sayılı Liste). ÖTV Kanununun 12 nci maddesinin 1 numaralı fıkrasında, Kanuna ekli listelerde yer alan mallardan karşılarında belirtilen tutar ve oranlarda ÖTV alınacağı hükme bağlanmış olup, (I) sayılı listedeki mallar için litre, kilogram ve metreküp birimleri itibarıyla maktu vergi tutarları, (II), (III) ve (IV) sayılı listelerdeki mallar için ise nispi vergi oranları belirlenmiştir. Avrupa Birliği'ndeki ÖTV uygulaması ile Türkiye' deki ÖTV uygulaması arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi verginin kapsamına alınan ürünlerin Avrupa Birliği'ne göre oldukça fazla olmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Those taxes which, as opposed to the procedures tax imposed on all goods and services other than exceptions and exemptions at the production and distribution stages of the economic process, are imposed separately on certain goods and services are called excise taxes. While the scope of excise taxes differ from country to country, they are mostly imposed on two groups of products. The first group consists of addictive substances (such as cigarettes and alcohol) and luxury products (such as furs, jewelry). And the second group comprises certain goods with notably high circulation (such as fuel-oil, cement). The scope of the excise tax in the European Union includes mineral oils, alcohol and alcoholic beverages, and processed tobacco products. Tax ratios have been established ad valorem in tobacco and tobacco products, and vary between 5% to 57%. For all of the remaining products, the specific method of taxation is adopted. As a candidate for the European Union, Turkey introduced the practice of excise tax, after the taking effect of the Customs Union, for the higher purpose of protecting the national economic and financial interests. Having been passed with a view to simplify the tax laws and to ensure harmonization with the EU legislation, Law no. 4760 on Excise Tax was published on the Official Gazette no. 24783 dated 12.06.2002. The law annulled 16 taxes, duties, funds, and contributions. The special consumption tax applies to the following commodity types, which are listed in 4 separate lists annexed to the Law. - Fuel-oil products and derivatives (List No. I),- Motor Vehicles (List No. II), - Fizzy drinks, alcoholic beverages and tobacco products (List No. Ill), - Goods which are generally assumed to fall under luxury goods and used to be subject to a VAT imposition of 26% (List No. IV). In Paragraph 1 of Article 12 of the Law on Excise Tax, it is set forth that the corresponding amount and ratio of Excise Tax shall be collected from the goods contained in the lists annexed to the Law, and the fixed tax amounts in terms of liter, kilogram and cubic meter are established for the goods contained in List no. (I), and pro rata tax ratios are established for the goods contained in Lists no. (II), (III) and (IV). There are certain differences between the practice of Excise Tax in the European Union and that in Turkey. The most important of these differences is that the products included within the scope of this tax far outnumbers those in the European Union.