Süpermarketlerde uygulanan tutundurma faaliyetleri ve Ankara ili için bir alan çalışması
- Tez No: 159281
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN PARLITI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Tam olarak belirli bir tanımı olmamasına,- ülkeden ülkeye değişik tanımlamalara sahip olmasına karşın genel olarak süpermarketler, en az 400m2 alan üzerinde kurulu, birden çok yazar kasa çıkışlı, düşük kar marjlı, self servis yöntemiyle çalışan, genel olarak gıda ve bununla beraber tüketicilerin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği büyük perakendeci mağazalar olarak tanımlanabilir. Süpermarketler tarih içinde sürekli değişmiş, ürün yelpazesini genişletmişlerdir. Son yıllarda ülkemizde de sayılan hızla artan bu işletmeler ülkemiz insanlarının da yaşamlarının bir parçası olmuştur. işletmeler ile ulaşmak istedikleri hedef pazarları arasında günümüzde çok yakın mesafeler olmayabilmektedir. Bir ürün veya hizmetin üretilmesine karar verilmesinden onun üretilip, fiyatlandırılıp hedef pazarına ulaştırılması ile ilgili işlemler üretilen ürünün veya hizmetin tüketicinin ürünü veya hizmeti alması için yeterli değildir. Tüketicilerin bu ürün veya hizmetten haberdar edilmesi, ilgisinin çekilmesi, alma isteği duyurulması ile ilgili çalışmalarda yapılmalıdır ki bu çalışmalara tutundurma çalışmaları denilmektedir. Tutundurma çalışmaları ise tutundurma karması elemanları olan reklam, halka benimsetme, kişisel satış ve satış geliştirme çalışmaları ile gerçekleştirilir. Süpermarketlerde de tutundurma karması elemanları kullanılarak çok çeşitli tutundurma çalışmaları yapılmaktadır. Süpermarketlerde en çok uygulanan tutundurma çalışmaları ise satış geliştirme faaliyetleridir. Süpermarketlerin reklamları da genellikle bu faaliyetlerin duyurulması için uygulanan reklam çalışmalarıdır. Ayrıca her ne kadar self servis yöntemiyle de çalışsalar süpermarketlerdeki personelin tüketicilere davranışı tüketiciler için oldukça önemlidir. Bu yüzden kişisel satış ve halka benimsetme çalışmaları da diğer işletmelerde olduğu gibi süpermarket işletmeleri için oldukça önemlidir.Süpermarketlerin uyguladıkları tutundurma çalışmalarının neler olduğu, uygulanan bu tutundurma çalışmalarının tüketicileri nasıl ve ne kadar etkilediği, tüketicilerin süpermarketler hakkındaki görüşleri ve supermarket tercihlerinde en önem verdikleri özellikler dikkatle incelenmesi gereken konulardır. Bu konular incelendikten sonra süpermarketler yapacakları tutundurma çalışmalarını belirleyecekler, ona göre bütçelerini hazırlayıp etkili tutundurma çalışmaları yapabileceklerdir. Bu tez çalışmasında bu faaliyetlerin tüketicilerin üzerindeki etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bireylerin reklamların etkisinde kaldıkları, süpermarketlerde uygulanan satış geliştirme çalışmalarından en çok indirimli satışlardan etkilendikleri, süpermarketlerin yaptıkları kampanyaları görünce dikkat ettikleri, süpermarketlerin dağıttıkları el ilanları ve gazete eklerine baktıkları, alışverişlerinde personelin davranışlarının oldukça etkili olduğu, süpermarketler hakkında çıkan haberlerin etkisinde kaldıkları, raf düzenlerinden etkilendikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although there is no exact defmation and has different deflations in different countries, a supermarket can be defined as a large self service retail store which is founded in at least 400m2 area, has more than one cashier exit, has low profit rate, submits generally food and at the same time most of the products that consumers need to its consumers. Supermarkets have changed and improved their products since their first foundations. The number of these companies is increasing in our country in recent years and they became a part of our citizens life. Today, in general there is no short distances between the companies and their target markets. The activities including decision of producing a product or service, production of that, making price decisions and taking that product to target market is not enough for the purchasing of that product by consumers. Some activities must be done for taking attention of consumers on the product, having interest of consumers on the product and having consumers desire for buying the product; that activities are called promotion activities. The promotion activities are fulfilled by advertisement, public relations, personal sales and sales promotion activities. In supermarkets many promotion activities is done by using promotion mix elements. The most common promotion activities in supermarkets are sales promotion activities. Generally supermarket advertisements are used for announcing these activities. Moreover inspite of working self service method, the staffs behaviour is very effective for the consumers. As a result of this, personel sales and public relations are also very important activities for supermarkets like other companies. What the promotion activities of supermarkets are, how and how much these activities effect the consumers, the thoughts of consumers about supermarkets and the most important features for their supermarket choiceare very carefully inspected issues. After inspecting that issues, supermarkets will decide their own promotion activities, plan their buggets according to that and prepare effective promotion activities. In this thesis, the effects of these activities on consumers is tried to show. According the results of survey, most of consumers are effected by the advertisements, they are mostly effected by discount sales in sales promotion activities, supermarket campaigns take consumers attention when consumers see them, consumers look booklets of supermarkets, the behaviour of staff is very effective during consumers shopping, the news about the supermarkets are important for the consumers and the board style is important for the consumers.