İktisat teorisi, iktisadi yaşam ve tüketim
- Tez No: 159304
- Danışmanlar: PROF.DR. İŞAYA ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Tüketim, bireysel veya fiziksel tatmine yönelik bir faaliyet olmanın yanı sıra kişinin sosyal konumunu belirleyen, toplumun geri kalanıyla olan ilişkilerini düzenleyen, yani sosyal ve iletişimsel boyutu olan bir faaliyettir. Tüketimin bu sosyal ve kültürel yönü yirminci yüzyılda kapitalizmin gelişimi boyunca giderek daha çok önem kazanmıştır ve günümüzde gerek tüketimi, gerekse diğer sosyal ilişkileri açıklarken göz ardı edilmesi imkansız hale gelmiştir. Ana akım iktisat teorileri incelendiğinde iktisadın tüketimi, tümüyle bireysel bir olgu olarak açıklama eğiliminde olduğu görülmektedir. Böyle bir yaklaşım, tüketici davranışının büyük kısmının açıklanamaması ve tüketim teorisinin iktisat içinde göreli olarak önemsiz bir konuma düşmesi sonucunu doğurmuştur. Bu noktalardan hareketle, bu çalışmanın amacı öncelikle tüketimin sosyal ve kültürel boyutunun gelişimini incelemek ve çeşitli iktisadi kavramlar kullanarak konunun iktisatla bağlantısını oluşturmaktır. Bu çalışmada öncelikle sınıf farklılaşmaları ve bunun tüketimle ilişkisi incelenmiştir. Sınıf farklılaşmalarının belli edilmesi ve üretilmesinde önce ekonomik sermayenin, sonra da kültürel sermayenin rolü incelenmiştir. ikinci olarak tüketim kültürü üretim teknikleri ile ilişkilendirilmiştir. Öncelikle Taylorizm ve Fordizm incelenmiş ve bunların kitlesel tüketim kültürünün gelişimindeki rolü ele alınmıştır. Daha sonra Fordizmin aşırı gelişen tüketim kültürünün önünde engel oluşturması, ve bu engelin yeni teknolojik imkanlar ve yeni bir hizmet anlayışı ile aşılması bağlamında Post-Fordizm incelenmiş, tüketim kültüründe bununla birlikte ortaya çıkan değişiklikler ele alınmıştır. Son olarak zaman içinde tüketim kültüründe merkezi bir yer edinen yaşam tarzı kavramı ele alınmış, bu kavramın tüketim kültürü ile birlikte geçirdiği dönüşüm incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consumption, besides being aimed towards individual or physical satisfaction, is an activity which determines ones social position and arranges relationships with the rest of the society, thus having a social and communicatonal aspect. This characteristic of consumption gained more and more importance through the evolution of capitalism in twentieth century. Today, this aspect became impossible to disregard in analysing either consumption or other social relationships. When mainstream economic theories are observed, it is seen that economics is inclined to explain consumption in entirely individualistic terms. This approach renders the largest fraction of consumer behaviour inexplicable and places consumption to a subordinate position in economics. The aim of this paper is first, to investigate the evolution of the social and cultural side of consumption and second, to relate the subject to economics by using economic terms and concepts. Firstly, this paper discusses theoretical acoounts of class differentiations and their connection with consumption. It examines the role of economic and cultural capital in the expression and production of class or status differences. Secondly, it associates consumer culture with production techniques. It observes Taylorism and Fordism, and it discusses their role in the development of mass consumer culture. Then, it discusses the mutation of Fordism to a restraint to the over-developed consumer culture. It observes Post-Fordism and consumer culture in the context of surpassing this restraint with new technological facilities and a new mentality of service. Lastly, it examines the concept of lifestyle and its mutual evolution with consumer culture.