Markanın davranışsal iktisat bağlamında yeri ve tüketiciler üzerindeki etkisi: Azerbaycan örneği
The place of the brand in the behavioral economy and its effect on consumers: The Azerbaijan case
  1. Tez No: 696769
  2. Yazar: VUGAR YUNUSOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı, Azerbaycan`da tüketici davranışlarını davranışsal iktisat bağlamında ele almaktır. Bu doğrultuda davranışsal iktisad perspektifi çerçevesinde marka ile tüketici davranışlar arasındakı ilişik teorik ve ampirik olarak değerlendirilmiştir. Tüketici davranışlarının konusu, tüketici satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Gelişen yaşam koşulları ve yeni tüketim çılgınlıklarının ortaya çıkmasıyla, tüketici davranışlarında farklılıklar olduğu kanısına varılmıştır. İnternet kullanımı artmış, tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişmiştir. İnsanların marka ürün tüketimi artmıştır. Bu çalışmada, insanların marka üzerinde yaptıkları tüketimde rasyonellik durumları ve onlardan sapmaları ele alınacaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde davranışsal iktisat, rasyonellik, sınırlı rasyonellik kavramları açıklanmaya çalışılıp, davranışsal iktisadın gelişiminden söz edilecektir. İkinci bölümde tüketici davranışları, tüketici davranış modelleri ve lüks tüketim konularına değinilecektir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde tüketicinin marka satın alma niyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi ile ilgili hazırlanan anket çalışması ve sonuçları ele alınacaktır. Anahtar Kelimeler : Davranışsal iktisat, tüketici davranışları, marka, Azerbaycan
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze consumer behavior in Azerbaijan in the context of behavioral economics. In this direction, the relationship between brand and consumer behavior is evaluated theoretically and empirically within the framework of behavioral economics perspective. The subject of consumer behavior is to examine the factors affecting consumer purchasing behavior. With the developing living conditions and the emergence of new consumption madness, it has been concluded that there are differences in consumer behavior. Internet use has increased, and consumers' shopping habits have also changed. People's consumption of brand products has increased. In this study, rationality in the consumption of people on the brand and their deviations from them will be discussed. The study consists of three parts. In the first part, behavioral economics, rationality, limited rationality concepts will be explained and the development of behavioral economics will be mentioned. In the second part, consumer behavior, consumer behavior models and luxury consumption issues will be discussed. In the third and last part of the study, the survey study and its results prepared for the examination of factors affecting the consumer's brand purchase intention will be discussed.