Makedonya-Avrupa Birliği ilişkileri
  1. Tez No: 159303
  2. Yazar: EBRAR İBRAİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
132 ÖZET Avrupa Birliği 80'lı yılların sonuna kadar Balkan ülkelerini AB'nin dışında tutmuştur. Ancak Yugoslavya'nın dağılması ve Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan yeni dünya düzeni çerçevesinde, devletler ve uluslararası örgütler, kendilerini yeni düzene uyum sağlayacak şekilde değiştirme gayreti içerisine girmişlerdir. 90'lı yılların başında Avrupa kıtasında yaşanan savaşlar ve Balkan ülkelerinin bağımsızlıklarını kazanması ile Avrupa Birliği'nin bu bölgeye yönelik yeni bir politika oluşturma ihtiyacı duyulmuştur. AB, öncelikle kendi kıtasında ülkelerin ekonomi alanında olduğu kadar dış politika alanında da aktif rol almıştır. Avrupa Birliği'nin varlığına anlam kazandıran bir diğer unsur da genişleme olarak görülmektedir. AB 2004 yılına kadar beş genişleme aşaması geçirmiştir. 2007'de Bulgaristan ve Romanya'yı da içine alarak altıncı defa genişlemiş olacaktır. Bu çerçeveden bakıldığında, Selanik Zirvesi sonrasında Makedonya ve diğer Güneydoğu Avrupa ülkeleri de AB'nin genişleme kapsamına girmiştir. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde,“Makedonya'nın Avrupa Birliği ile İlişkilerinin Tarihçesi”başlığı altında Makedonya'nın kısa bir tarihçesi, jeopolitik konumu ve 1991 'de bağımsızlık sonrası geçen zaman içerisinde, Makedonya'nın siyasi, sosyal ve ekonomik yapısının gelişimi, Makedonya'nın Avrupa Birliği ile ilişkileri ve Avrupa entegrasyonunda yer alma stratejisine yönelik sürece nasıl girdiğini ve Birliğin Makedonya'ya sağladığı yardımlar ele alınmıştır. Bunların yanında özellikle, Makedonya'nın Avrupa Birliği ilişkilerinde temel hukuk altyapısını oluşturan istikrar ve Ortaklık Anlaşması ele alınmıştır. Ayrıca, Yugoslavya'nın parçalanması ve iç savaş sonrası Makedonya'nın yaşadığı güvenlik sorunu da ele alınmaktadır.133 Çalışmanın ikinci bölümünde, 1989 sonrası gelişen olaylar çerçevesinde AB'nin genişlemesi ele alınmış, eş zamanlı olarak ilerleyen Makedonya-AB ilişkilerine değinilmiştir. Bu çerçevede ele alınan en önemli gelişmeler olarak 2003 yılında Selanik Zirvesi'nde Makedonya'nın aday adayı gösterilmesi ve Makedonya'nın gerçekleştirdiği tam üyelik başvurusu ve sonrası gelişen olaylar ele alınmıştır. Bunun yanında Makedonya-AB ilişkilerinin tam üyelik başvurusu sonrası gelişimi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
134 ABSTRACT European Union restrained the Balkan States out of the EU until the end of the 80th' However, after the disintegration of Yugoslavia and in the frames of Cold War post period appearing new world system, states and international organizations in a way endeavored to change in order to adapt themselves to the new system. With the wars happening at the beginning of the 90s in the European continent and gaining independence of the Balkan states the European Union felt the need to form new politics oriented towards this region. EU, first as much as in the area of the own continent states' economy it took part actively in foreign politics. It is evident that enlarge is an important component of the European Union presence. EU until 2004 passed through five enlarge phases. By including Bulgaria and Romania in 2007 it will be enlarged for the sixth time. Looking at this frame after the Thessalonica Summit, Macedonia and other Southeast European states are included in the EU enlarge scope. In this scope at the first chapter of the study, under the headline“The History of Relationships between European Union and Macedonia”will be considered the Macedonian short history, its geopolitical location and the within the past time after gaining independence in 1991 the structure of the Macedonian political, social and economical development, the relationships between Macedonia and European Union and how did it enter the process to have a part in the strategy of integration and the Union's provided aids. In addition to these, Stabilisation and Association Agreement is especially considered as it constitutes the basis jurisprudence of the Macedonian and European Union's relationships. Besides, the disintegration of Yugoslavia and the safety issues Macedonia had after the civil war will be taken up.135 In the second chapter of the study in the frame of the events happening after 1989 the enlarge of the EU is considered, synchronically Macedonia-EU relationships progress is also touched. In this frame the most considered important events are the happenings after the 2003 Thessalonica Summit when Macedonia was assigned as candidate for nomination and the Macedonian fulfilling for complete membership application and the events happening after. In addition to this, the development of relationships Macedonia-EU after the complete membership application is considered.