Ralf Dahrendorf sanayi dönemi toplumlarında çatışma ve sınıf
- Tez No: 159306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, sanayileşme dönemi Avrupa toplumlarının siyasal, iktisadi ve kültürel normlarının nasıl oluştuğu konusuna cevap aramıştır. Çalışmamız; sanayi toplumunda, toplumsal ilerlemenin kaynağının çatışma ve uyum diyalektiğiyle beraber gerçekleştiği vurgulamaktadır. Yalnızca; toplumsal ahenge yol açan olguların yeterli olmadığını, otorite alanları arasındaki çatışmalarında uzlaşma yoluyla toplumsal bütünleşmeye yardımcı olduğuna değinmektedir. Bu kuramın temsilcisi olan Ralf Dahrendorf; tam bir toplum tahliline ulaşmak maksadıyla, teorisini sanayi toplumlarının yaşadığı her bir evreyle sınamıştır. Sanayi toplumlarında, çıkar grupları arasında oluşan çatışma ve uyum süreçleri toplumsal ilerlemeyi sağlayarak, yeni örgütlenmeler teşkil etmektedir. Bu çatışmaların düzeyi, hiyerarşideki hareketliliğe bağlı olarak azalmaktadır. Bu toplumsal hareketlilik ise, yönetilen sınıftan bazı kişilerin yönetici sınıf kadrolarına sızmalarıyla yada çatışan gruplar arasında koalisyon yapılması ve tolerans gösterilmesi ile gerçekleşmektedir. Sermayenin ayrışması, emeğin parçalanması ve yeni orta sınıfın ortaya çıkışı toplumsal hareketliliğin sanayi toplumuna yansımış örnekleridir. Dahrendorf; sanayi toplumunun, sağlıklı bir yapıyı sağlamasının diğer bir unsurunun, toplumsal değişmeye verdiği önem derecesinde görmektedir. Dahrendorfa göre; toplusal değişme, çatışmanın yönetilenler lehinde sonuçlandığında veya uzlaşma yaşandığında ortaya çıkmaktadır. Toplumsal değişme ve yeniliğe verilen önem; sanayi toplumunda sınıf çatışmasının kurumsallaştığı liberal toplum modelleriyle açıklanabilmektedir. Böyle bir toplum, siyasal ve iktisadi faaliyetlerine teşekkül etmiş liberal demokrasi, serbest pazar yapısı ile her türlü otoriteyi kısıtlayarak eşitlikleri ve özgürlükleri artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis has sought the answer how the politic, economic and cultural norms of European societies at the industrialization era were established. Our study; emphasizes that the source of social progress in the society of industry is realized by dialectics of conflict and accord. It mentions that, the events creating social agreement alone are not enough, but the conflicts between authority zones either help to social integration by means of agreement. Ralf Dahrendorf, representative of this theory, aiming to access a full analysis of society, has limited his theory by every phase that the societies of industry live. In the societies of industry, processes of conflict and accord taking place between groups of interest, constitute new organizations by achieving social progress. The level of these conflicts, decrease depending on the dynamics of hierarchy. This social dynamics is realized by infiltration of some people from the class of directed to class of directors or by forming coalition between conflicting groups and tolerating. Segregation of the capital, breaking into pieces of the labor and emergence of new middle class are the examples of social dynamics reflected to society of industry. Dahrendorf deems another element of society of industry's achieving a healthy structure, in the level of importance it gives to social change. According to Dahrendorf; social change occurs when the conflict is resulted for the benefit of directors or an agreement is achieved. The importance given to social change and innovation can be explained by liberal society models in which the conflict of classes in society of industry is institutionalized. Such a society, increases equality and freedom by limiting all kind of authority with its liberal democracy, free market structure spread over politic and economic activities.