Türkiye'de bölgesel dengesizliklerin giderilmesi amacıyla 1990 sonrası yapılan çalışmaların değerlendirilmesi
The evaluation of the work done after 1990 aming the removal of the regional unbalance in Turkey
  1. Tez No: 159307
  2. Yazar: ŞERAFETTİN GÖRAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
171 ÖZET Türkiye'de Bölgesel Dengesizliklerin Giderilmesi Amacıyla 1990 Sonrası Yapılan Çalışmaların Değerlendirilmesi isimli bu çalışma;Türkiye'de bölgesel dengesizliklerin kesin olarak var olduğu, bu dengesizliklerin giderilmesi için uygulanması gereken politikaların yazılı olarak mevcut olmasına rağmen yarım yüzyılı aşkın bir zamandır etkin ve samimi olarak uygulamaya konulamadığı düşüncesinden hareketle, bu hususla ilgili olarak 1990 sonrasında yapılan çalışmaları ortaya koymak ve değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Üç ana bölüm şeklinde planlanan çalışmanın birinci bölümünde kavramsal çerçeve ele alınmış olup;bölge, bölge planlaması ve bölgesel dengesizlik kavramları ve unsurları açıklanmıştır. 1990 Yılı Öncesinde Durum başlıklı ikinci bölümde 1990 yılına kadar uygulanan bölge kalkınma politikalarına ve bölge planlarına yer verilmiş, 1990 Yılı Sonrasında Bölgesel Dengesizlik başlıklı üçüncü bölümde ise;mevcut durum analizi yapıldıktan sonra beş yıllık kalkınma planları ile hükümet programları ve de uygulamadaki durum karşılaştırılmıştır.Son olarak da halen iktidarda bulunan AK Parti Hükümetinin bölgesel dengesizliklerin giderilmesi için öngördüğü çözümler ile uygulamaya koyduğu eylemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
172 ABSTRACT The study named 'The Evaluation of the Work Done after 1990 Aming The Removal of the Regional Unbalance in Turkey ' has been done to show the studies 1990 performed to evaluate and put forward on the related matter.The study has a starting point as to show the consideration that.actually there is a regional unbalance in Turkey and that despite having an existing written policy to be applied to solve the matter.lt has not been put into practice sincerely and effectively for over a half century. Having been planned in three basic sections.the first section of the study considers the conceptual framework thereby describing the region, region plans and regional unbalance concept and factors.The second section titled as situation before 1990 gives explanation to the regional development policies and region plans applied by1990.lt also gives place to the present situation analysies under the heading Regional Unbalance After 1990,five year development plan.the goverment programme together with the comparison of the actual applications of the situation. Conseguently.the soluation suggested by the reigning AK Party goverment on removing the regional unbalance and the actions taken have been discussed.