Who is a terrorist – a study of how the European Union determines terrorists and terrorist groups
Terörist kimdir - Avrupa Birliği'nin teröristleri ve terörist grupları nasıl belirlediğine dair bir çalışma
  1. Tez No: 790109
  2. Yazar: MERVE ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN RALF KANITZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnternetin erişim gücü, sınırların ortadan kalkması, uçakların dünyada her yere ulaşım sağlayabilmesi, ticaretin her yere mümkün olması gibi gelişmeler ile birlikte dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen terör eylemi diğer ülkeleri de etkilemektedir. Terör örgütleri ise mevcut sistemi bozarak daha çok dikkat çekmeyi hedefler. Böylece savundukları her ne ise tüm dünyada duyulabilecektir. Fakat birçok masum insanın ölümüne sebep olurlar çünkü kullanılan metodlar kanlı ve canicedir. Her terör eyleminin ise arkasında bir siyasi sebep yatar. Her ne kadar dini, ırksal, ya da başka bir sebepmiş gibi görünse de sonuçta bir devletten istekte bulunur. Bu istek ise genelde yönetimde söz sahibi olmayı, bir devletin sınırları içerisinde yer alan topraklardan parça isteyerek kendi bağımsızlıklarını istemelerini, yönetimde gücünü artırmayı veya yönetime geçmeyi hedefler. Bu sebeple terör kesinlikle politik ve uluslararası bir konudur. Terörün önlenebilmesi için öncelikle tanım sorunun ele alınması gerekmektedir. Bu çalışmada terörizmin tanımlanması sorunu Avrupa Birliği düzeyinde ele alınmıştır. Tezin hipotezi devletlerin kendi çıkarları doğrultusunda örgütlerin terör örgütü olup olmadığına karar vermesi üzerinedir. Hipotezin cevabına ulaşılabilmesi için hukuk ve siyaset ilişkisi, terörün tanım problemi, Avrupa Birliği'nin terörle mücadele politikaları hukuki boyutta düzenlemeleri ve Avrupa Birliği'nin terör örgütleri hususundaki karar verme süreçleri incelenmiştir. Süreç hukuki ve siyasi perspektiften ele alınmıştır. Avrupa Birliği'nin terör örgütleri hakkında karar alırken yalnız olmadığı sonucuna ulaşılırken aynı zamanda sadece çıkarların değil ihtiyaçların da öncelendiği bulgusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with developments such as the access power of the internet, the disappearance of borders, the ability of planes to fly anywhere in the world, the possibility of trade everywhere, the terrorist attacks in any part of the world also affect other countries. Terrorist organizations, on the other hand, aim to attract more attention by disrupting the existing system. So, whatever their goal or ideology for will be heard worldwide. But they cause the death of many innocent people because the methods used are bloody and murderous. There is a political reason behind every terrorist attack. Although it may seem like a religious, racial, or other reason, in the end, it requests something from the state/authority. This request generally aims to have a voice in the administration/government, demand their independence with having land which lands are within another state's borders, increase their power in the administration/government, or take over the administration. For this reason, terrorism is a strictly political and international issue. To prevent terrorism, the definition problem must be addressed first. In this study, the problem of defining terrorism is discussed at the level of the European Union. The thesis hypothesis is that states decide whether the organizations are terrorist organizations in line with their interests. To answer the hypothesis, the relationship between law and politics, the definition problem of terrorism, the legal regulations of the European Union's counter-terrorism policies, and the decision-making processes of the European Union on terrorist organizations have been examined. The process is discussed from law and political perspective. It has been concluded that the European Union is not alone in making decisions about terrorist organizations. At the same time, it has been found that not only interests but also needs are prioritized.