Melike Ayyar destanı motif incelemesi
  1. Tez No: 159308
  2. Yazar: DİLEK YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NACİYE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 606
Özet
597 ÖZET Bu çalışmamda Melike Ayyar adlı Özbek destanını Türkiye Türkçesine çevirip, üzerinde motif incelemesi yapmaya çalıştım. Yaptığım çalışmayla hem Özbek Türkçesini öğrenmeyi, hem de Özbek Türklerine ait yaşayış, inanç, gelenek görenek gibi kültür birikimlerini tespit etmeyi amaçladım. Özbek Türkçesinden Türkiye Türkçesine yaptığım çeviri ve destan üzerinde motif incelemesi ile bunu gerçekleştirmiş oldum. Yapılan çevirinin ardından motif incelemesi çalışmalarını karşılaştırmak üzere Doç. Dr. Naciye YILDIZ'ın doktora tezi olan Manas Destanı (W. Radloff) ve Kırgız Kültürü ile İlgili Tespit ve Tahliller adlı kitabı ve yine Doç. Dr. Naciye YILDIZ'ın Hemra ve Hurlika Hikâyesinin Üç Eş-Metni Üzerinde Bir Değerlendirme adlı kitabından, Prof. Dr. isa ÖZKAN'ın Yusuf Bey-Ahmet Bey 'Bozoğlan' Destanı ve Doç. Dr. Metin ERGUN-Gaynislam İBRAHİMOV'un Başkurt Halk Destanları adlı çalışmalardan yararlandım. Böylelikle diğer lehçelere ait kültür birikimlerinin ortaklık ve ayrılıkları ortaya çıkmış oldu. Yaptığım çalışmam sırasında ulaştığım neticeler tezimin sonuç bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
598 SUMMARY In this work, I tried to translate an Uzbeg epic that called Melike Ayyar into Turkey Turkish and struggled to do pattern study. I aimed to learn not anly Uzbeg Turkish but also determine Uzbeg Turks' cultural knowledge such as lifestyle, beliefs and tradition. With the help of translation from Uzbeg Turkish to Turkey Turkish and pattern study, I achived this purpose. After the translation, In order to compare my pattern studies I made use of Doç. Dr. Naciye YILDIZ's doctorate thesis“Manas Destanı (W. Radloff) ve Kırgız Kültürü ile İlgili Tespit ve Tahliller”and again Doç. Dr. Naciye YILDIZ's book that called“Hemra ve Hurlika Hikâyesinin Üç Eş-Metni Üzerinde Bir Değerlendirme”and Prof. Dr. Isa ÖZKAN's“Yusuf Bey-Ahmet Bey 'Bozoğlan' Destanı”working and lastly Doç. Dr. Metin ERGUN- Gaynislam İBRAHİMOV's“Başkurt Halk Destanları”studies, In this way, other dialects's cultural knowledge's similarities and differences dedected. The results that I reached in my work are indicated in my thesis's conclusion.