Türk hukukunda kanuni önalım (şuf'a) hakkı
- Tez No: 159326
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
138 ÖZET Kanuni onalım hakkı“Paylı mülkiyet ilişkisine tabi bir taşınmazda paydaşlardan birinin payını üçüncü şahıslara satması halinde, taşınmazın diğer paydaşlarına, söz konusu taşınmaz payını öncelikle alabilme hakkı”şeklinde tanımlanabilir. Türk Medeni Kanunu'nda kanuni onalım hakkı, taşınmaz mülkiyetinin bir kısıtlaması olarak, Medeni Kanun'un 732, 733, ve 734. maddelerinde düzenlenmiştir. Müşterek mülkiyete tabi bir taşınmazda onalım hakkının kullanılabilmesi için bir onalım olayının gerçekleşmesi gerekir. Onalım olayı olarak taşınmaz payının üçüncü şahıslara satışı kabul edilmektedir. Taşınmaz payının satışı dışındaki işlemler ve özellikle satış benzeri işlemler onalım olayı olarak kabul edilmemektedir. Ayrıca zorunlu artırma ile satışlarda da kanuni onalım hakkı kullanılamaz. Onalım olayı olan satışın onalım hakkı sahibi paydaşa bildirildiği tarihten itibaren üç ay ve her halde satış tarihinden itibaren iki yıl geçmeden kanuni onalım hakkının kullanılması gerekir. Hak düşürücü olan bu süreler geçirildiği takdirde, sözkonusu satış bakımından kanuni onalım hakkı artık kul lan ı lamayacaktı r. Kanuni onalım hakkından feragat edilmesi mümkündür. Kanuni onalım hakkından tamamen vazgeçme anlamına gelen mutlak feragatin resmi şekilde yapılması ve tapu kütüğüne şerh edilmesi geçerlilik şartıdır. Belirli bir satış için kanuni onalım hakkından feragat anlamına gelen nisbi feragat ise yazılı şekle tabi olup, nisbi feragatin satıştan önce veya sonra yapılabilmesi mümkündür.139 Yenilik doğuran bir hak olarak kabul edilen kanuni onalım hakkı tek taraflı irade beyanının muhataba ulaştırılmasıyla hüküm ifade etmez. MK. Md.734 f.1 gereği, kanuni onalım hakkı ancak dava açılmak suretiyle kullanılabilecektir. Açılan dava sonucunda mahkemece verilecek“depo karan”üzerine, onalım bedeli ile tapu masrafları mahkemece tayin edilen süre içinde, mahkemece belirlenen yere yatırılmakla, mahkemece tescil kararı verilecek ve bu kararın kesinleşmesiyle mülkiyet hakkı onalım hakkı sahibine geçecektir.
Özet (Çeviri)
140 ABSTRACT The right of pre-emption can be described as the“right of purchasing the share of immovable in question primarily for other shareholders of that immovable in the event of selling to the third parties its share of one of share holders of immovable subject to the relation of ownership with share”. Right of pre-emption in Turkish Law is enacted in the Articles 732,733 and 734 of the Civil Law as a limitation of immovable ownership. To be able to use the right of pre-emption in an immovable subject to the ownership with share a pre-emption event is to be realized. Selling a share of immovable to the third parties is considered as the event of pre emption. The transactions out of selling the share of immovable and particularly the transactions similar to selling are not considered as pre emption. In addition, the sales with forcible increases can't be used as the right of pre-emption. İt is necessarry to use the right of pre-emption before the expiry of three months from the date of declaration of sale end before the expiry of two years from the date of sale under no circumstances as for the date it is informed to the shareholder. The right of pre-emption accepted as the right creating novelty does not express as a provision by communicating the unilateral declaration of intention to the person addressed. The right of pre-emption may only be used my means of establishment of a case under the paragraph 1 of article 734 of the Civil Law. The right of ownership shall pass to the owner of the right of pre emption by means of a resolution on registration to be released by court and141 finalization the same provided that the pre-purchase price and the expenses for deed are to be deposited to the place determined by court within the period determined by court upon the verdict to be released by court as a result of the case established.