Yeni Türk medeni kanununun önalım hakkı konusunda getirdiği değişiklik ve yenilikler(yenilik doğuran dava düzenlemesi)
The amendement and alterations with respect to the preemtion as statet in the new Turkish civil code(arrangements with respect to the law suits as novelty)
- Tez No: 217860
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Şuf'a(önalım) hakkı,hukuk ile tanıştığım günden itibaren gerek öğrencilik hayatımda ve gerekse uygulamanın içerisinde birisi olarak hakimlik mesleğini yürüttüğüm yıllarda üzerinde epeyce kafa yormayı gerektiren hayli teferruatlı ve son derece karışık ve karmaşık bir konu olarak karşıma çıkmıştır.Türk hukuku ile birlikte diğer yabancı hukuk düzenlerinde de sınırlı düzenlemelere karşılık yaygın bir uygulama alanına sahip olmuş,konu üzerinde sayısız eser,makale, bilimsel araştırma ve inceleme yazıları hazırlanmıştır.Bununla birlikte,son dönemde Türk hukuku açısından milat sayılabilecek ve medeni hukukun bütün alanlarında köklü değişiklik ve yenilikler getiren 4721 sayılı yeni Türk Medeni Kanunu ile bu konu yeniden ele alınmış,şuf'a hakkı(yasanın deyimiyle ve son yıllarda kabul edilen adıyla önalım hakkı) daha sistematik şekilde düzenlenerek yasal çerçeveye kavuşturulmuştur.Bu çalışmanın konusu,şuf'a(önalım) hakkı konusunda yeni Türk Medeni Kanununun getirmiş olduğu temel değişiklik ve yenilikleri genel olarak değerlendirmekten ibarettir.Master çalışması seviyesindeki bu akademik çalışmanın yanında asıl amaç ise, öğrencilerin ve ilgisi olan diğer hukukçuların faydalanabileceği bilimsel bir veri tabanı ve toplu bir kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Preemption right has always been a very detailed and extremely confusing as well as complex issue that I had to ponder a lot about starting from the date that I was introduced to the discipline of law and all through my years as a student and later on when I was a judge working as an implementor of the profession. Numerous articles, texts, scientific research studies and analysis have been written on the subject that has had a wide area of application in spite of the limitations on application in Turkish Law as well as other foreign legal systems.Nevertheless, within the last period, this subject has been undertaken in the 4721 numbered new Turkish Civil Code that can be deemed as a donning of a new era in history of Turkish legislation, bringing deep rooted changes in each and every area of civil code, and as such preemptive rights were arranged in a more systematic manner and put in a legal framework.The subject of this study is to evaluate the fundamental changes and new provisions with regards to the preemptive rights as will be applicable with the new Turkish Civil Code. The main purpose of this academic study that is at the level of a master?s degree thesis is to establish a source and a scientific database that can benefit the students and other legal practitioners.