Sınıf öğretmenlerinin fen bilgisi derslerinde öğretim materyallerini kullanma durumlarının karşılaştırılması (Ankara ili örneği)
The comparison of primary school teachers in the case of using education materials science courses (Ankara province sample)
- Tez No: 159335
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin fen bilgisi dersinde, öğretim materyallerini kullanma durumlarını belirlemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma evrenini, Ankara ili Çankaya ve Şereflikoçhisar ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan 4. ve 5. sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışma evrenini temsil etmek üzere, Çankaya ilçesinden rastlantısal yöntemle seçilen ilköğretim okullarında görev yapan 4. ve 5. sımf öğretmenleri, Şereflikoçhisar ilçesinden ise bütün ilköğretim okullarında görev yapan 4. ve 5. sımf öğretmenleri örneklem olarak seçilmiştir. Her iki ilçeden seçilen 100'er adet smıf öğretmenine araştırmacının hazırladığı anket formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans ve t-testi kullanılmıştır. Ayrıca bu değerlendirmeleri elde etmek için SPSS (Statistical Packet for The Social Sciences) bilgisayar programı kullanılmıştır. Çankaya ve Şereflikoçhisar ilçelerinde görev yapan öğretmenler karşılaştırıldığında; yazı tahtasını, numuneleri, modelleri, basılı materyalleri, hareketsiz resimleri, tepegözü, slayt makinesini, grafikleri, tabloları, radyoyu, teyp, plak ve CD çalan, hareketli resimleri, televizyon ve videoyu, laboratuvar malzemelerini (beher, dinamo vb.) kullanmaları halamından; iki ilçe arasında anlamlı farklılık görüldüğü söylenebilir. Çankaya ve Şereflikoçhisar ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin öğretim materyallerim kullanma sebepleri karşılaştırıldığında;“eğitim yaşantısını zenginleştirmesi”,“aynı materyalleri kullanmamn zaman ve enerji tasarrufu sağlaması”,“disiplini ve öğrenciler arası etkileşimi sağlaması”,“fen bilgisi dersi ile gerçek hayat arasında bağ kurulmasını sağlaması”,“sımf yönetiminin kalitesinin artmasını sağlaması”maddelerine göre iki ilçe arasında anlamlı farklılık görüldüğü söylenebilir.11 Çankaya ve Şereflikoçhisar ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin öğretim materyallerini kullanamama sebeplerine bakıldığında;“kullanmak istediğim öğretim materyallerinin çalıştığım okulda olmaması”,“okulda öğretim materyallerini hazırlamak/denemek için uygun ortam olmaması”,“okulun ve sınıfın fiziki şartlarının yetersiz olması”,“okulda istediğim yeterlilikte fen bilgisi laboratuvarının olmaması”,“okul yönetiminin öğretim materyallerini kullanma konusunda destek ve yardımın olmayışı/yetersizliği”,“kullanmak istediğim öğretim materyallerini kolaylıkla bulamayışım”,“öğretim materyallerini kullanma alışkanlığının olmayışı”,“öğretim materyalleri kullandığım zaman programın gerisinde kalmam”, maddelerine göre iki ilçe arasında anlamlı farklılık görüldüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This is a descriptive research which has been conducted to determine which teaching materials teachers who teach 4th and 5th grades at primary schools use and the reasons why they use or do not use those materials Teachers who teach 4th and 5th grades at primary schools in Çankaya and Şereflikoçhisar districts of Ankara constitute the study universe of this research. In order to represent this universe, 100 teachers working in Çankaya have been chosen“randomly”and all the 4th and 5th grade primary school teachers, the number of which is 100, in Şereflikoçhisar have been chosen as“the sample group”. The questionnaire form prepared by the researcher has been applied to 200 teachers chosen from both districts. Percentage, frequency, and t-text have been used to evaluate the data collected. Besides, SPSS (Statistical Packet for the Social Sciences) computer programme has been used to evaluate the findings. When teachers working in Çankaya and Şereflikoçhisar are compared, it can be said that there is a meaningful difference in the way they use the blackboard, samples, models, printed materials, motionless pictures, slides, graphs, charts, animated pictures, radios, tape recorders, records and CD players, OHP's (overhead projectors), televisions, videos and other laboratory materials. When the reasons why the teachers who work in Çankaya and Şereflikoçhisar are compared in terms of teaching materials they use, it can be concluded that there is a meaningful difference between the two districts according to the following criteria: - That these materials provide diversity into education, - That they have some advantages in saving time and energy, - That they enhance the level of discipline and the interaction between students, - That they form a link between science lessons and the real life, - That they increase the level of classroom management.IV When the reasons why teachers working in Çankaya and Şereflikoçhisar do not use the teaching materials are taken into consideration, it is possible to say that there is a meaningful difference between the two districts according to the criteria listed below: - The school at which I work does not have the teaching materials I want to use. - The school at which I work lack the proper environment to prepare/try the materials. - The conditions of both the class and the school are insufficient. - The school at which I work does not have a science laboratory of a good quality. - The school management does not/hardly support/assist me in using the materials. - I cannot easily find the materials that I would like to use. - I do not have the habit to use such materials. - I fall behind the schedule when I use such materials.